avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate mariana2012

Activitate mariana2012

In luna octombrie, anul trecut ma inscriu telefonic la o persoana care a dat anunt in ziar pentru angajare fabrica de mezeluri Germania.

Imi spune ca trebuie sa platesc o taxa de 300 de lei, echivalentul dreptului de munca in contul bancar, deschis pe numele sau Stroie Bogdan.

Am depus bani in cont cu mentiunea contract de munca, m-a sunat sa imi spuna ca totul este in regula si ca peste 2 saptamani este plecarea.
Vreau sa va spun ca nu am mai plecat, iar la telefon nu mai raspunde nimeni.

Am fost, imediat la politie si am depus plangere penala pentru inselaciune pe numele respectivului caruia i-am trimis bani in cont.

Surpriza, aflu acum in ianuarie de la politie ca defapt bani au ajuns la contul bancar respectiv, dar ca titularul contul de fapt este Miscoci Marius si nicidecum Stroie Bogdan, iar ca acest Miscoci a fost sa dea declaratie spunand ca nu si-a deschis in viata lui nici un cont la banca.

Politia mi-a spus ca vor continua cercetarile, dar mai mult nu pot sa faca, decat sa fac o noua plangere impotriva lui Miscoci Marius.

Este posibil asa ceva, cum sfatuiti sa procedez in continuare pentru recuperarea banilor?