avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru2006

Activitate alexandru2006

Revin cu precizare: nici un coleg/angajat nu vrea sa semneze nici macar pentru faptul ca il las in firma.Li s-a interzis sa il preia in acest caz cum pot sa am dovada ca l-am lasat in sediu?

multumesc
nici un angajat /departament nu vrea sa preia laptopul.Mi s-a spus sa il las fara semnatura.Fara fisa de lichidare ma pot angaja in alta parte?
Buna tuturor!
Am mare nevoie de sfatul dvs.Fiin angajat de 4 ani la SC x, de 3 ani noul sef incearca sa imi geseasca greseli amenintandu-ma de fiecare data ca mai este putin timp pana ma va da afara. Ca urmare am hotarat sa i-o iau inainte si mi-am dat demisia considerand ca cel mai destept cedeaza primul. Mi-am efectuat perioada de preaviz iar in ultima zi de munca trebuia sa predau laptopul, (masina si tel de servici mi-a fost luata cu cateva zile inainte) nu am avut la cine sa le predau pentru ca li s-a interzis clar ca cine imi v-a prelua va fi data afara. am uita sa mentionez ca noi suntem un punct de lucru sediu centra fiind in Alta parte.Pana acum la toti angajatii care au plecat au preluat bunurile cei de aici fara probleme. Eu am pe e-mail de la departamentul juridic confirmarea inregistrarii demisie cu nr si asigurarea ca in ultima zi de munca voi primi fisa de lichidare voi preda bunurile si adeverinta din revisal.Mi s-a sugerat sa predau bunurile fara proces verbal si am refuzat pentru ca nici unul dintre angajati nu prezinta incredre si le este frica de sef si sa revin peste o saptamana cand are chef seful sa se prezinte la pct de lucru.Deoarece valoarea laptopului este in jur de 800euro am cerut sa mi se intocmeasca un proces verbal in caza contrar nu il predau. am incercat pe toate caile sa iau legatura cu seful sa il predau , toate fara rezultat. Cum pot sa procedez pentru ca legal eu nu mai am voie sa il detin el apartinand SC x.
daca astept 1 saptamana pana se deplaseaza seful la sediu nostru(desi nu cred) nu pot fi acuzat ca detin ilegal bunurile firmei. Mentionez ca niciunul dintre angajati nu vrea sa depuna marturie ca am vrut sa il las si chiar am vrut sa il las cu martori.
Mai vreau sa va intreb in urma cu 4 luni i-am semant la un coleg care a plecat ca a lasat bunurile in firma care au ajuns la sediul central, pot sa imi fie imputate cum ca le-as detine eu desi ele sunt in firma?
Daca il trimit cu curierul la sediu SC cu confirmare de primire, poate fi considerata proba ca obiectul a ajuns la sediu SC?
Cum ma sfatuiti sa procedez?Poate sa ma mai acuze si de altceva in afara ca nu am predat obiectul respectiv desi am insistat pe toate caile si nimeni nu a vrut sa il preia.
Multumesc!
Alex