avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate covacia_mirela

Activitate covacia_mirela

Em am nascut in 2009, august si abia acum am aflat despre acest drept: un salariu mediu pe unitate. De ce nu se aplica lit. c) - termen de 3 ani? Din cate am inteles acest drept e un drept salarial care apare pe statul de plata, si se ia in calcul la valorea indemnizatiei de crestere a copilului.
Daca Contractul Colectiv de Munca la Nivel National este suspendat sau nu este in vigoare atunci se mai aplica retroactiv aceste drepturi sau seful poate invoca faptul ca nu mai este in vigoare si atunci nu mai ai dreptul?

Art. 283. - (1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;
b) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care s-a comunicat decizia de sanctionare disciplinara;
c) in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;
d) pe toata durata existentei contractului, in cazul in care se solicita constatarea nulitatii unui contract individual sau colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia;
e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.
(2) In toate situatiile, altele decat cele prevazute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data nasterii dreptului.