avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate patricia84

Activitate patricia84

Răspuns la discuția concediere abuziva
:(
Răspuns la discuția concediere abuziva
Bună dimineata, revin cu aceiași problema doar ca in aceste zile am incercat o reconciliere care a es™uat... In acest timp nu am avut voie sa mă prezint la serviciu urmand ca panaƒ la mijlocul lunii februarie sa fiu in preaviz. Mentionez ca nu am primit nici o instiintare scrisa ci doar verbala si nici nu am de gând să îmi semnez demisia... Ce mă sfătuiți sa fac?
Răspuns la discuția concediere abuziva
dumneavoastra considerati ca as avea o sansa de castig in instanta tinand cont ca nu am abateri grave si nici repetate si am fost mereu un angajat constiincios
Răspuns la discuția concediere abuziva
totusi nu inteleg cum legea poate fi favorabila angajatorului atata timp cat in companie sunt 10 posturi identice si este concediat cel care produce cel mai mult si aduce profit companiei in conditiile in care sunt cel putin 2 persoane cu realizari slabe... de ce nu exista criterii de selectie pentru a putea fi atacate in instanta.....nu consider ca unui salariat i se respecta drepturile atata timp cat el isi face treaba, respecta normele de munca si programul impus si totusi este dat afara oricand doreste angajatorul
Răspuns la discuția concediere abuziva
Va multumesc pentru raspuns... dar in cazul [Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
....daca angajatorul a facut angajari pe acelasi post ca si al meu in ultimele 4 luni iar firma are profit se poate dispune desfiintarea unui singur post.
Buna seara, am si eu o problema si am nevoie urgenta de ajutorul dumneavoastra. Am fost anuntat verbal de seful meu ca urmeaza a fi dat afara, iar calea ar fi demisia(de preferat) sau desfiintarea postului. Problema mea o reprezinta faptul ca in punctul de lucru unde operez mai sunt 10 posturi ca al meu, iar ca realizare am fost mereu in primii doi..lntrebarea mea este .....in momentul in care se decide desfiintarea unui post din mai multe posturi nu ar trebui sa se tina cont de realizari? iar in cazul in care directorul merge mai departe cu concedierea exista vreun temei legal prin care ii pot da in judecata?....multumesc anticipat