avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate duofun

Activitate duofun

Si eu imi cer scuze pentru indrazneala...as vrea sa stiu daca somajul se acorda si dupa terminarea doctoratului.....Multumesc!#-o
leuca_luminita a scris:

S-au publicat deciziile in monitorul 256 /astazi 18.04.2012. Gata cu furaciunea din pensiile parintilor nostri!!


Daca-i asa cum spuneti, deja de azi e tardiva introducerea actiunii de recuperare a sumelor furate de "statul ca dusman al cetateanului roman".

=D> In sfarsit......
Cererea se numeste plangere, se adreseaza sectiei contencios administrativ si fiscal ale tribunalelor si se formuleaza ca orice plangere (gasiti modele pe www o gramada). Mai trebuie sa stiti ca lectura in cantitai mari la o anumita varsta ajuta foarte mult...::)))....in exprimare.....IQ-ul de asemenea.....daca sunteti avocati.....si mai bine......sau juristi.....Fara suparare le luam painea de la gura, Dar pentru ca e vorba de statul roman....treaca de la mine...Cine este interesat sa-mi scrie pe adresa lexus_rou@hotmail.com.
Baza solida sa ce? Deciziile au aplicabilitate pentru viitor......Deci repede marti la tribunal si deschideti actiune pentru recuperarea sumelor deja retinute nelegal....
Da frate....speranta moare ultima......



DOMNULE DIRECTOR,



Subsemnatul, ___________ cu domiciliul în ______, cod ____, str. ____, nr. __, bl__, sc. __, ap. __, tel. ________ , cu ultimul loc de muncă la________, dosarul de pensie nr. _____, mandat _______, având în vedere Deciziile nr. 223 şi 224 pronunţate în data de 13.03.2012 de către Curtea Constituţională referitoare la dispoziţiile art. 259 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii ?care sunt constituţionale în măsura în care se interpretează în sensul că procentul de 5,5% se aplică numai veniturilor din pensii care depăşesc 740 de lei? vă rog să dispuneţi:
- ca din luna aprilie 2012 această contribuţie să fie calculată şi reţinută numai pentru veniturile din pensie care depăşesc 740 de lei;
- restituirea în luna aprilie 2012 a sumelor reţinute nelegal, indexate corespunzător, astfel:
Sumă lunară reţinută = 740 lei x 5,5% = 40,70 lei
40,70X12X4=651,2 indexata cu IPC pentru perioada ianuarie 2011-aprilie 2012.

Faţă de cele solicitate vă rog să dispuneţi.
semnătura data
Nume



Domnului director al Casei de Pensii ..........