avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate a_s

Activitate a_s

Buna seara,

1)Angajatii pe perioada determinata beneficiaza de somaj?
2) Angajatii pe perioada determinata primesc o notificare(in scris) in prealabil in cazul in care sunt concediati? Sau se presupune ca dupa perioada determinata ambele parti sunt libere de contract?
va multumesc pentru timpul acordat
Dar este legal ce se intampla ?

Intr-adevar, atestatul de asistent maternal profesionist se elibereaza pentru o perioada de 3 ani si poate fi reinnoit, suspendat sau retras de comisia pentru protectia copilului, la propunerea temeinic motivata a serviciului public specializat pentru protectia copilului sau a organismului privat autorizat care supravegheaza activitatea asistentului maternal profesionist.

Nu a fost motivata in nici un fel
Nu am primit nici o decizie scrisa. Mi s-a comunicat verbal.
Buna ziua,

Sunt asistent maternal profesionist din anul 2000 si intrunesc toate conditiile legale conform cu Hotararea nr. 679/2003 din 12.06.2003.

Acum am in plasament 1 copil de 3 ani si 6 luni ( de la varsta de 6 luni).

Deoarece atestatul se elibereaza pe o perioada de 3 ani, pe data de 03.11.2011 am intrat in comisie pentru reatestare.
Problema este ca, in baza subpunctului 5 din Anexa nr.2 la Hotararea nr.146 / 20.05.2011 a Consiliului Judetean Constanta, sunt obligata sa iau 2 copii in plasament, desi noi functionam in baza Hotararii nr. 679/2003 din 12.06.2003.

Deoarece nu consider ca pot lua al 2-lea copil pentru ca evolutia copilului pe care il am in plasament nu imi permite, comisia a decis sa imi elibereze un atestat pe o perioada de 3 luni.

Pe data de 9.02.2012 am intrat din nou in comisie, si pentru ca nu pot in continuare sa iau al 2-lea copil din acelasi motiv, comisia a decis sa nu-mi mai dea atestat, sa-mi retraga copilul din plasament, si sa ma concedieze fara somaj. Toate astea se vor intampla (13.02.2012).

Ce as putea sa fac pentru a imi pastra serviciul si copilul in plasament ?