avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate Dumxx

Activitate Dumxx

Reamintesc ca am făcut şcoala de şoferi in România la Bucuresti in 1992, permisul romanesc rezulta nul la un an dupa stabilirea resedintei in Italia. In anul 1999 la Milano ( Italia ) am facut scoala de soferi, am dat examen si am obtinut permisul de conducete Italian. In acest mod puteam conduce autoturisme pe teritoriul acestei natiuni si in Europa. Precizez ca locuiesc in Italia iar in Romania merg doar in vacanta. Sint cetatean roman si sint si in asteptarea cetateniei Italiene. De ce sa renunt la unul din persisele de conducete daca le-am obtinut in perioade diferite in tari diverse? Permisele de conducere amindoua le-am reinnoit valabilitatea, cel romanesc in 2002 iar cel italian in 2009. Organele Italiane sint complet dezinteresate de faptul ca detin un permis de conducere romanesc obtinut iin Romania in 1992 pe care il folosesc pe teritoriul Romaniei. Trebuie sa fi una VIP ( Ramona Badescu )ca sa le poti detine pe amindoua? Cu siguranta multi alti au accasi poveste. Sper ca cineva sa- mi poata da un raspuns mai putin formal. Adeseori legile sint depasite si nu reusesc sa rezolve toate cazurile, trebuiesc si interpretate!? Va multumesc pentru intelegere si pentru timpul acordat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Am făcut şcoala de şoferi de două ori, în două ţări diferite: în România in 1992 şi în Italia in 1999 era obligatoriu pentru ca permisele romanesti nu erau valabile decit un an dupa dobindirea resedintei in Italia. Am dreptul la doua permise de conducere obtinute prin doua examene; unul in 1992 la Bucuresti si altul in 1999 la Milano "ca si Ramona Badescu?" Mentionez ca astept dubla cetatenie.