avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate mateiiancu

Activitate mateiiancu

Răspuns la discuția Stagiul complet de cotizare
art .56 din legea 263/2010 aliniatul 5 :"stagiul complet de cotizare pentru persoanele prevazute la aliniatul 1 (art56) este de 30 de ani . aici nu inteleg . va multumesc pentru ajutor
am lucrat 29 de ani in conditii speciale , art .30 al .1 activitati in anexele 2si 3 ,care este stagiul complet de cotizare ,mai precis la cat se imparte numarul de puncte, la 30 sau la35ani ?,va multumesc









Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
multumesc mult pentru raspuns, totul este in regula cu exceptia adeverintei; societatea mi-a eliberat adeverinta conform anexei14 si nu anexei 12 ,cred ca aici este problema.

Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
va rog sa ma iertati, dar nu am inteles cum se calculeaza perioada lucrata in grupa 1 de munca , eu am lucrat 31 de ani in acelas spatiu in acelas loc de munca , de ce se calculeaza reducera varstei de pensionare diferit ,societatea in care am lucrat se gaseste in lista unitatilor care au obtinut avizul pentru indeplinirea procedurilor si criteriilor de incadrare in conditii speciale colegii mei au iesit la pensie in 2010 ce aricol din lege s-a modificat conncret cum legea poate trata acelas lucru in doua moduri diferit?
Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
buna ziua ,va multumesc mult pentru ca incercati sa ma ajutati. total grupa 1 de munca 24 ani si7 luni si conditii speciale 6ani si 4luni .
sunt nascut in anul 1957 ,am lucrat 31 ani in acelas loc de munca, prin sentinta civila am obtinut perioada :1975-2001 grupa 1 de munca (ord.50/199o) si perioada 2001 -2007 conditii speciale( legea226/2006.), cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta.?