avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Activitate alexy4

Activitate alexy4

Răspuns la discuția Succesiunea intre doi frati .
Multumesc pentru interventie .
A vandut un apartament si un teren extravilan, nu pe amandoua in acelasi timp, iar banii i-a dat unchiului meu, toti banii, fara vreo formalitate. Ei nu locuiau impreuna.
Răspuns la discuția Succesiunea intre doi frati .
Bunica a decedat anul acesta, ianuarie 2012.
Din cate am observat, trebuie sa existe un act de donatie pentru bunurile pe care le-a primit? Sau gresesc ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Succesiunea intre doi frati .
Da aveti drepatate, dar in codul civil am vazut ceva si nu sunt lamurita : `` Art. 751
Fiul sau descendentele care vine la succesiune, chiar sub beneficiu de inventar, impreuna cu fratii ori surorile sale, sau cu descendentii acestora, trebuie a raporta coerezilor sai tot ce a primit de la defunct prin dar, atat direct cat si indirect, afara de cazul cand donatorele a dispus altfel.```
Buna ziua, am si eu o intrebare : cum se poate dovedi ca in timpul vietii bunica mea a vandut mai mult imobile iar toti banii au mers la fratele tatalui meu (ei nu au locuit impreuna) fiind doi mostenitori, tatal meu neprimind nimic, iar acum la succesiune unchiul vrea mai mult de jumatate din mostenire sau chiar toata daca s-ar putea .