avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate elina20099

Activitate elina20099

Am depus cerificatul de mostenitor anexat la cerere, acum doua luni. N am primit nici un raspuns nici acum. ce sa mai fac?
Taxa de mediu eu am platit-o ,pentru a trece masina pe numele meu, conform certificat de mostenitor detinut. Taxa am platit-o in luna martie .La data de 24 apr 2013(azi) , masina este pe numele meu ,si nu am de gand sa o vand, dar vreau sa recupez taxa .In concluzie ,am avut dreptate sa invoc art8,litera e .din OG 9 :) multumesc ca in sfarsit mi-ati dat dreptate :)
Taxa de poluare de mediu , a fost platita in luna aprilie 2013 , si nu ?":candva"............deci cum explicati ca nu poate fi temei pt restituire taxa? Si ce solutii aveti pentru intemeierea cererii de restituire?Pana acum nu ati dat nici o solutie ! Multumesc.
Tocmai motivatia lipsea!!!!!!!!!!!!!!
Am gasit raspunsul eu :
conform OUG 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule. Ordonanta de urgenta 9/2013

Art. 8
Timbrul nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:

e) dobandite prin mostenire, in cazul in carea aceasta a intervenit in intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;

Din ce am spus eu initial , este clar ca am certificat de mostenitor,in care apare si autoturismul!!!
Ce parare aveti de art 8 din OUG 9/2013?
Buna ziua. Conform certificat de mostenitor , am mostenit un autoturism ,in urma decesului tatalui meu. Am gasit cerere model, catre Administratia Finantelor publice, dar nu stiu sa mentionez actele pe care sa se intemeieze cererea mea de recuperare a taxei.
Cererea model gasita pe internet , se refera doar la autoturismele introduse in tara noastra . Masina mostenita de mine , a fost achizitionata integral cu ordin de plata , de catre o societate (s.r.l.) , apoi cumparata de catre tatal meu , in numele sau ,prin contract vanzare -cumparare, si inmatriculata pe persoana fizica autorizata ,la care el era unic titular.

P.F.A.-ul tatalui meu , a fost radiat dupa decesul sau ,si posed certificat de radiere ,iar conform certificatului de mostenitor ,sunt unica mostenitoare a acestui autoturism.
In cererea model gasita pe internet , sunt specificate : OUG 50/2008, Constitutia Romaniei , Tratatul Uniunii Europene . Va rog frumos ,sa-mi spuneti ,ce sa completez dupa paragraful : "Cererea mea se intemeiaza pe urmatoarele :".
Multumesc anticipat , tuturor care ma vor ajuta .
Buna seara. In luna iunie , anul trecut, din pacate ,tatal meu a decedat.El detinea un PFA ,pentru care eu am imputernicire in contul lui bancar. Compartimentul contabilitate m-a informat ,ca din acte reiese clar , ca el are de incasat anumite sume de la Directia de finante si directia de sanatate.Am facut adresa in aug 2012 catre directia de finante ,si mi s-a raspuns la telefon,ca voi incasa banii in contul lui bancar ,in luna oct 2012, in concluzie sa nu inchid contul lui bancar,pentru a nu ma complica cu certificatul de mostenitor ,care dureaza.Nici pana in ziua de azi 12 ian 2013, nu a incasat nimic. Tot in aug 2012,am facut adresa catre directia de sanatate,care nu a raspuns ,nici macar telefonic.In luna ian 2013,m-am prezentat personal la directia de sanatate,care mi-a spus verbal ,ca banii vor fi incasati tot de la directia de finante ,insa , numai dupa ce stabilesc ei cuantumul sumei .Aceste afirmatii au fost facute catre mine, doar verbal, fara sa am nimic in scris. Tot verbal, directia de sanatate a afirmat , ca au nevoie de certificat de mostenitor ( eu nu am frati sau surori ),care e necesar sa se faca intre mine si mama mea. Certificatul de mostenitor va dura minim 3 luni.Eu nu am inchis nici acum contul tatalui meu la banca,si nici firma lui. Intrebarea mea este : Directia de finante a acceptat sa-mi vireze banii in contul lui ,cu conditia sa nu inchid contul( fiind imputernicita ,banca imi da voie sa ridic banii). Directia de sanatate ,doreste sa definitivez certificatul de mostenitor intre mine si mama mea ,dupa care va stabili cuantumul sumei pe care o are de virat catre PFA ul tatalui meu,suma pe care o va comunica catre Directia de finante,urmand ca aceasta din urma (D.F) sa-mi vireze suma in cont. Intrebarea mea este: are sens sa mai tin deschis contul bancar si firma ?Neavand nici acum in ian 2013 un raspuns in scris de la cele doua institutii mentionate mai sus , nu-mi dau seama cat mai am de asteptat banii ,si care este procedura corecta , din partea celor doua institutii ,de a vira banii pe care ai datoreaza catre PFA ul tatalui meu.A doua intrebare: presupunand ca fac certificatul de mostenitor, inchid firma si contul lui, cum recupereze suma de la directia de finante?Prin proces????multumesc anticipat.
Cu stima, Elina.