avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1620 soluții astăzi
Forum Activitate mkt

Activitate mkt

masina , fiind din 2007 e evaluata acum , conform companiei, la vreo 7000euro, devizul pt reparatie nu depaseste 1500 euro .Motorul este intact, airbag-uri nesarite, doar plastice sarite si sparte si tabla indoita. Vreau piese originale pt ca-s singurele cu care sper ca masina sa iasa cat de cat "la linie" ... am vazut destule masini reparate cu piese "replica"... si nu sunt chiar ok...
Buna ziua, povestea mea incepe asa... 5 ianuarie 2012 ... sunt implicat intr-un accident rutier (l-am lovit pe cel din fata mea), cu urmarile..masina lui spoiler spate deteriorat , eu cu masina destul de sifonata (capota..faruri..apripa ..spoiler..grila motor).
Am deschis dosar de dauna , pe casco , pt masina mea - un citroen c4 , mentionez ca firma de asigurari (una din cele mai mari si vechi din romania) are contract cu un singur service citroen (si nici acesta nu e reprezentanta/importator oficial din cate stiu eu ) si o droaie de alte service uri..(dintre care am ales unul....)
S-a demontat masina..s-a facut reconstatare ..iar acum ..compania de asigurari refuza sa permita achizitionarea pieselor originale... bugetul alocat reparatiei fiind depasit de valoarea pieselor.
In concluzie..masina demontata in service de-aproape o luna ....iar asiguratorul nu permite piese originale.
Ce ar trebui sa fac?
...evident obtin o hartie de la asigurator in care refuza in scris piese originale.... si presupun ca ii pot actiona in instanta... dar nici un asigurator nu va emite asa o hartie

astept parerile voastre , pertinente.
va multumesc