avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate SnoopyX

Activitate SnoopyX

Am sa incerc sa nu omit nici un detaliu in speranta ca iti vor fi de folos .

In data de 21.09.2011 am semnat un contract de inchiriere pentru un apartament cu 2 camere in Vaslui . Proprietarii apartamentului nu s-au putut prezenta la agentia imobiliara prin care am gasit imobilul si cand s-au semnat actele a venit fiica lor (Loredana) si a semnat in locul lor . Atunci am achitat suma de 630 RON care reprezinta 1 luna de zile in avans / garantie fiicei lor si comisionul la agentie .

Pe data de 19.10.2011 m-am mutat in apartament si acolo a fost prezenta proprietara ( Olga ) apartamentului cu un baiat de la agentie pentru a face un proces verbal pentru lucrurile care erau in apartament . I-am achitat atunci 630 Ron pentru luna in curs .In procesul verbal a fost mentionat ca "aparatele electrocasnice sunt in stare perfecta de functionare" .

A doua zi dupa ce m-am mutat am observat ca hota de la bucatarie nu mergea . I-am sunat pe proprietari si au spus ca stiu de lucrul asta si ca nu pot sa faca nimic . Era arsa de ceva timp .

La 1 saptamana dupa asta i-am sunat din nou ca sa le spun ca nu merge centrala de incalzire . Mi-au spus ca stiu ca are cateodata probleme si ca o sa incerce sa trimita pe cineva sa o repare . Timp de 7 zile nu a venit nimeni .. si la un moment dat nu mi-au mai raspuns la telefon . Am luat legatura cu fiica lor ( Loredana ) si mi-a spus ca ea de fapt nu se intelege prea bine cu proprietarii .. si pentru ca nu e casa ei nu poate sa ma ajute . Dupa un total de 12 zile am reusit sa iau din nou legatura cu proprietarii si mi-au spus ca nu pot sa ajunga dar sa aduc un "meserias" sa o repare si scadem din chirie costul reparatiilor .

Am adus o persoana care a reparat centrala si costul total a fost de 110 Ron .

Tot in acest interval de timp am descoperit ca nici masina de spalat nu mergea . Bineinteles ca am spus si acest lucru proprietarilor si surpriza stiau ca sunt probleme si la masina . Doamna Olga ( proprietara ) mi-a spus ca sotul ei este ( a fost ) electrician si ca o sa isi faca timp sa vina sa o repare . Asta a fost pe data de 28 Octombrie 2011 .

Pe data de 15 Noiembrie 2011 Doamna Olga m-a sunat la telefon si mi-a spus ca a ajuns in oras (ei stau la tara ) si daca pot sa ii platesc chiria ( ziua de plata era de 21 a lunii conform contractului ). Fiind prima oara mi-am zis ca "whatever" si nu m-am gandit ca cateva zile inainte o sa fie cine stie ce oricum . Cand am intrebat-o unde ne putem intalni mi-a spus ca ea e .... in apartament ( care il inchiriasem ) . Nu stiu daca asta e ceva "normal" . Si culmea ..cand am ajuns acasa ... ea se uita la televizor cum un nepot de al ei cu care venise ..se juca la consola mea ...

I-am spus atunci ca prefer sa fiu anuntat in avans de "vizite" si sa nu mai intre fara acordul meu in apartament mai ales cand nu sunt eu acasa . Am platit si chiria pentru luna in curs si i-am reamintit de situatia masinii de spalat . De asemeni i-am oferit chitantele pentru reparatiile la centrala electrica (110 ron ) plus chitante pentru alte lucruri care erau stricate cand am venit in casa ( baterie dush de ex ) si alte cheltuieli ramase de la fostul chirias care a trebuit sa le achit tot eu ( asociatie 45 Ron / taxa interfon 22 ron ) . M-a rugat frumos sa astept inca 1 luna caci avea rate la banca si avea nevoie de banii care ii primea din chirie . Am acceptat dar am rugat-o frumos sa vorbeasca cu sotul ei ca sa repare masina de spalat . Intre timp eu am facut "naveta" saptamanal in gara si innapoi ( 2 km ) cu haine spalate la un verisor de al meu .

Dupa ce a plecat nu am mai primit nici un "semn de viata" de la ei pana pe data de 14 Decembrie 2011 . La ora 20.00 seara m-a sunat Doamna Olga sa imi spuna ca vine a doua zi la Vaslui pentru chirie . Mi-a spus ca ajunge intre ora 11-12 . A doua zi a venit dimineata la ora 07.00 si a batut odata in usa . Eram treaz si inainte sa ajung la usa ea deja descuia usa cu cheia caci "a crezut ca nu e nimeni acasa " . I-am achitat din nou chiria si am intrebat-o de ce nu am primit nici un raspuns de la sotul ei in legatura cu masina de spalat . A inceput cu o poveste care sincer am uitat-o .. multe lacrimi ..ca a avut probleme si nu a putut sa vina . I-am spus ca inteleg ..dar in acelasi timp am nevoie de masina de spalat in apartament . A spus ca o sa incerce sa vorbeasca iarasi cu sotul ei si ca in cateva zile o sa vina , ceea ce nu s-a intamplat .

Pe data de 15 Ianuarie 2012 a venit iasari Doamna Olga pentru chirie . In ziua aia a mai venit si cu un baiat de al ei ( Puiu ) . Am vorbit cu el ..caci cu mama lui nu am putut sa ajung la nici un acord ..i-am explicat situatia . Mi-a spus ca este de acord cu mine caci in trecut a stat in chirie in Bucuresti si tot asa a avut probleme cu un proprietar . Din banii care i-am cheltuit ( centrala + asociatie + interfon + baie = 170 ron total ) am oprit 130 ron si restul de 550 l-am dat pentru chirie . Am hotarat atunci ca in luna urmatoare ( Februarie ) sa opresc restul de 40 ron . De asemeni baiatul Doamnei Olga a spus ca va veni in urmatoarele zile cu tatal sau pentru a repara masina de spalat .

Pe data de 28 Ianuarie a venit baiatul proprietarului ( Puiu ) imreuna cu tatal sau ( Gavril ) ca sa repare masina de spalat . Nu stiu exact ce au facut dar cand au plecat mi-au spus ca masina merge acum dar pe un singur ciclu de spalat si ca trebuie sa o opresc manual cand termina de stors rufele . Mi-au mai spus ca nu pot sa setez temperatura apei si ca o sa fie mereu la 40 de grade . Am pus niste prosoape in masina si am dat drumul la masinachiar atunci de fata cu ei .

Ei au plecat .. si 3 ore si jumatate mai tarziu aproape 4 tot nu se terminase de spalat . Le-am dat un telefon si i-am intrebat daca e "normal" si mi-au spus ca e posibil sa dureze "putin mai mult" . Intr-un final prosoapele au fost stoarse si am pus in masina niste pulovere . Am aflat cu parere de rau ca de fapt apa nu era incalzita la 40 de grade ci 90 (!!!) . Si asa am avut 5 pulovere super ruinate . In tot acest timp siguranta sarea la fiecare 5 minute minim . Am scos toate din casa din priza in afara de laptop ( ma uitat la filme ) si acelasi lucru . Am iesit pe hol sa ma uit la contoar si se invartea ridicol de repede . Am oprit masina de spalat .. am dat drumul la toate in casa in afara din masina ... si consumul era de cel putin de 2 ori mai mic decat DOAR cu masina de spalat in priza . Si ca toate lucrurile sa fie perfecte s-a oprit curentul asa de mult in 2 cursuri de spalare incat bateria la laptop ( singurul lucru in priza ) s-a ars .

Am scos tot din masina atunci pe loc .. le-am stors cu mana .. si i-am sunat pe proprietari . Le-am spus ce s-a intamplat si m-au intrebat "poti sa imi spui ce nu merge exact la masina ? " .... in clipa aia nu puteam sa imi dau seama daca fac misto de mine sau nu sincer ...

Trei zile mai tarziu Domnul Gavril m-a sunat si mi-a spus prin telefon numarul lui de cont bancar caci " nu stia exact daca o sa mai poata veni si cand o sa fie ..sa pot sa ii transfer banii direct in cont " . L-am intrebat cand vine sa repare masina de spalat si a spus ca o sa ajunga in cateva zile .

Pe data de 15 Februarie la ora 9 dimineata m-a sunat un nepot de al proprietarilor ( Remus ) si mi-a spus ca a intrebat Domnul Gavril daca am facut transfer pentru chirie . I-am spus ca nu am facut transferul pentru ca data de plata pentru chirie conform contractului este de 21 a lunii si ca plateam pe data de 15 ca un favor pentru Doamna Olga ( in ziua de 15 avea drum la oras ca sa primeasca pensia si sa plateasca niste rate ) . I-am spus atunci sa ii re-aminteasca de masina de spalat caci au trecut deja cateva luni de zile de cand umblu prin oras pe la prieteni / rude cu hainele . I-am spus si de problema care am avut-o din cauza "reparatiei" facute . Mi-a spus ca trebuie sa inchida caci "il suna un prieten " dar ca o sa revina mai tarziu . Nu m-a mai sunat decat 3 zile mai tarziu ( ieri 18 Feb ) sa ma intrebe daca nu am pus banii in cont pentru ca "am ajuns acum in oras si erau niste bani in cont la banca..dar nu stim daca de la chirie sau nu " . Le-am spus ca nu am transferat nimic caci ziua de plata pentru chirie e pe 21 . I-am intrebat daca vin sa repare masina de spalat si mi-a spus ca trebuie sa repare o soba la tara ... si nu are timp acum .




Cam asta e situatia pana acum .

In clipa asta ma simt foarte aiurea . Adica ... am contract pana pe 21 aprilie aici .. si chiar daca e sa faca masina de spalat pe 21 Februarie .. tot am avut 4 luni de zile cand am trecut prin ce am trecut . Ma deranjeaza ca in clipa cand am semnat contractul eu am fost de acord sa platesc suma aia datorita conditiilor care erau oferite .

Dar .

Hota la bucatarie nu a mers niciodata ... si sa stai cu miros de mancare in casa luni de zile a aiurea .
La centrala si instalatie de apa tot sunt probleme si acum . La dus curge mereu apa rece indiferent cat de mult e centrala oprita sau nu . In bucatarie e mereu apa fierbine in schimb . Sa faci iarna dusuri reci e putin .. incomod .
Masina de spalat nu a ..existat practic pana acum . Iar 16 saptamani sa faci cate un drum saptamanal cu haine prin oras e aiurea .
Si colac peste pupaza ... laptopul meu e acum ..desktop ..caci baterie e prajita din cauza "reparatiei" facut de domnul Gavril .



Poimaine o sa fie 21 si nu prea stiu ce sa fac . Adica ... In primul rand .. chiar daca am achitat pana acum la timp ..si o sa continui sa fac asta ... nu imi convine cat am platit lunar din cauza lucrurilor mentionate mai sus .

As vrea sa fiu "despagubit" intr-un fel ..pentru toate cacaturile asta si nu stiu daca am vre-un drept sau nu . Cel putin din punct de vedere legal .

In locul meu ce ati face ? Pe de o parte sunt o fire foarte intelegatoare si as trece cu vederea . Dar m-a deranajat foarte foarte tare ca m-a tot dus cu zaharelul si acum refuza orice fel de contact cu mine si mereu sunt ocupati . Daca e o posibilitate sa le fac zile negre pentru tot ce au facut si continua sa faca nu as ezita ... dar nu stiu cum sa procedez .

Nu stiu daca are o importanta sau nu dar din cate stiu proprietarii nu au inregistrat contractul de inchiriere la Administratia financiar teritoriala si nu au platit impozit .