avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Activitate destin1

Activitate destin1

Răspuns la discuția Intrebari despre viata si iubire

Nu uita…Viata fara dragoste isi pierde sensul…iar … Vorbele fara dragoste,te fac introvertit...


Răspuns la discuția Intrebari despre viata si iubire
pt iulia53

Eu am impartasit din trairile mele...din ceea ce cred eu...desigur,ai dreptate...nu exista o definitie concreta, concludenta...Fiecare-si spune parerea in functie de ceea ce a simtit in anumite momente ale vietii.
Sa fii fericita iulia53
Răspuns la discuția Intrebari despre viata si iubire
Atunci cand o dragoste sfarseste , cei slabi plang, cei practici isi gasesc repede o alta iar cei intelepti au deja una de rezerva...este sentimentul care apare in galop si dispare in varful picioarelor...Asadar...Viaţa nu e o operă de artă. E, mai degrabă, un bazar în care găseşti de toate, inclusiv nimicuri.
Am vazut oameni care s-au inchis in "celule" goale, fara ferestre. Si care nu fac nimic altceva decat sa astepte. Este singurul lucru pe care stiu sa il faca uneori, dupa lovituri indelung rabdate.
Am auzit oameni care strigau "Opriti lumea, vreau sa cobor"...!!!

Eu cred ca nu e nimic mai frumos decat sa-ti lasi sufletul sa vorbeasca…chiar daca “vorbeste” singur…
Răspuns la discuția Intrebari despre viata si iubire
Exista lucruri in viata care NU POT FI RECUPERATE:
-o piatra, dupa ce ai aruncat-o;.
-o vorba, dupa ce ai spus-o;
- o sansa, dupa ce ai pierdut-o ;
- timpul, dupa ce a trecut… si pt tot ce-ti doresti in viata… a existat mereu un cost pe care-l platesti la sfarsit…
Azi…daca mi-as amaneta amintirile , n-as lasa sa fie mituit nici macar un fluture ca sa imi aduca o adiere din parfumul trecutului…
Am constatat de-a lungul vietii ca cea mai mare victorie nu este in a nu cadea niciodata… ci in a te ridica de fiecare data cand cazi . Apoi…sa nu lasi lacrima sa planga oricat de mult ai suferii…cuvantul ar trebui sa ajunga si plansul lui sa linisteasca …asa cum nu trebuie sa lasi florile sa moara… caci cu ele si gandurile mor…doar seamana-le sa rasara, printre cuvinte...Mă rătăcisem în nopţi pustii si liniştea aceea mă durea…Aveam un plans de lumina intr-o bezna de zambet…
Imi permit sa va dau cateva sfaturi :
1).Dă-le oamenilor mai mult decât se aşteaptă şi fă-o în mod plăcut.
2).Căsătoreşte-te cu cineva cu care iţi place să şi vorbeşti.Cu înaintarea în vârsta,abilitatea de a conversa va fi mai importantă decât orice altceva.
3).Nu crede tot ce auzi,nu cheltui tot ce ai şi nu dormi atât cât vrei.
4).Când spui “Te iubesc",aşa să fie.
5).Când spui “Îmi pare rău",priveşte persoana în ochi.
6).Fii logodit pe puţin şase luni înainte de căsătorie.
7). De ce sa repeti vechile greseli cand exista multe altele noi pe care sa le faci.
8) . Să nu râzi niciodată de visele cuiva. Oamenii care nu au vise nu au prea multe.
9) . Iubeşte adânc şi cu pasiune.S-ar putea să te rănesti,dar e singura cale de a trăi o viaţă completă.
10).În neînţelegeri,luptă corect.Te rog,nu insulta !
11)Nu judeca oamenii după rudele lor.
12).Vorbeşte încet,dar gândeşte repede.
13).Când cineva îţi pune o întrebare şi nu vrei să răspunzi, zâmbeşte şi întreabă “De ce vrei să ştii?”
14).Aminteşte-ţi că marea dragoste şi marile realizări presupun mari riscuri.
15).Zâmbeşte chiar si când răspunzi la telefon….Cel care te-a apelat va auzi asta în vocea ta.
16).Când pierzi,nu-ţi pierde învăţătura.
17).Aminteşte-ţi cei trei R:Respect pentru tine;Respect pentru alţii;Responsabilitate în acţiunile tale.
1.Nu lăsa o mică dispută să strice o mare prietenie.
19).Când ai realizat că ai făcut o greşeală, fă imediat paşii necesari corectării ei.
20). Nu uita…Viata fara dragoste isi pierde sensul…iar … Vorbele fara dragoste,te fac introvertit.


Răspuns la discuția Intrebari despre viata si iubire
Dragostea este intelepciunea nebunului si nebunia inteleptului. Nu incerca sa gasesti iubirea absoluta, pentru ca nu exista. Totul este relativ pe lumea asta, pana si iubirea...si apoi...loviturile vietii nu sunt numai distructive, ci si constructive asemeni loviturilor ciocanului in dalta unui sculptor priceput...asa ca… iubeste pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti... Apoi sa ai curaj sa risti pentru adevarul din inima ta , dar sa nu te minti cand il asculti…pentru ca… unii oameni vin si pleaca repede din viata noastra , altii stau o vreme, punandu-si amprenta pe inima noastra. Dupa plecarea lor,nu vom mai fi niciodata aceiasi. Dar nu te descuraja… Viata este frumoasa si e pacat sa trecem prin ea, fara sa iubim, macar o singura data , cu adevarat... Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze...
Din pacate nu intalnim pe nicaieri indicatoare pentru viata....