avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Activitate teodoraoana

Activitate teodoraoana

Răspuns la discuția arestat pt ca a stropit cu bere
stiu ca vi se pare absurd ca a fost arestat ca a stropit cu bere dar asta este acuzatia...a spus ca e ultraj contra bunelor moravuri. in acea seara un prieten al prietenului meu i-a dat un pumn la un baiat. in acea seara nu a fost politia pt ca nu a fost un scandal dar a doua zi l-a chemat la sectie ca si martor dupa care a i-a spus politistul sa recunoasca ca el l-a lovit dar intre timp baiatul care l-a lovit pe acel baiat a recunoscut fapta, si atunci pe el l-a bagat la ultraj contra bunelor moravuri pt ca a stropit cu bere. dar defapt el chiar nu facuse nimic. sunt si camere de supraveghere dar politistul a zis ca e pericol public. politistul are cunostiinte prin care si procurorul. e o absurditate dar asa s-a intamplat. problema e ca el a mai avut o condamnare de 3 ani cu suspendare tot pt ultraj contra bunelor moravuri si acum spune ca e si recidivist. nu mai stim ce sa facem. ni s-a spus ca lui si daca ii da o amenda de 1 leu el va face cei 3 ani de puscarie. martorii care au semnat declaratiile care le-a scris politistul au spus ca ei nu au declarat impotriva lui si vor veni la proces sa depuna marturie dar pana atunci? sa speram ca il va elibera luni
am revenit cu alte detali despre acest caz, prietenul meu a fost arestat preventiv pt 29 de zile pt ca a stropit cu bere, dar defapt el este nevinovat. el se afla in continuare in arest intre timp am strans in total 9 martori care ii sustin marturia ca nu a facut nimic, maine ii vor aduce la cunostiinta acuzatiile ca pana acum nu i s-a spus nimic iar luni ii expira mandatul de 29 de zile. problema e ca politistul care a scris declaratiile impotriva lui continua sa se amestece in ancheta saptamana trecuta luan dosarul de la judecatorie si l-a dus la el la sectie, de cate ori se audiaza martori merge si el la judecatorie ba chiar a chemat unul din martorii care au declarat in favoarea prietenului meu la sectia de politie si i-a spus asa: ce iti trebuie tie sa umbli sa dai declaratii?'' din cate am inteles nu au de gand sa il elibereze dupa 29 de zile ca cica ar fi pericol public si vor sa ii dea alt mandat. ce sanse sunt sa il tina in continuare inchis chiar daca are 9 martori care sustin ca el nu a stropit cu bere si nu a deranjat pe nimeni? va rog ajutati-ma
Răspuns la discuția eliberare arest preventv
in gherla cluj, primul proces unde a primit 29 de zile acolo a fost judecat, azi am fost la el in vizita si mi-a spus ca el nici macar nu a stropit cu bere el nu a facut nimic si el a zis ca sa il duca la detectorul de minciuni ca e nevinovat. maine e recursul pt propunerea de arestare preventiva si se va judeca la cluj napoca. speram ca macar aici sa il lase acasa.
Răspuns la discuția eliberare arest preventv
va multumesc foarte frumos pt raspunsul dumneavoastra. intradevar este absurd sa il retina pt ca a stropi cu bere dar exact asa s-a intamplat. si i-a incalcat si drepturile duminica cand l-a arestat pt 24 de ore nu i-a dat voie sa dea niciun telefon iar luni dupa ce i-au expirat cele 24 de ore l-au mai tinut inca 6 ore in plus pana i-a eliberat mandatul pe 29 de zile. sper ca se va rezolva tot. va multumesc frumos
Răspuns la discuția eliberare arest preventv
eu am vb si cu patronul discotecii unde s-a intamplat si mi-a confirmat si el ca asa s-a intamplat, ca l-am intrebat ca nu a spart nimic nu a stricat nimic doar ca a stropit cu bere si a spus ca da. are sanse sa il elibereze la recurs sau din cauza condamnari de 3 ani cu suspendare s-ar putea sa faca inchisoare chiar doar pt ca a stropit cu bere?
Răspuns la discuția eliberare arest preventv
nu au fost alte violente din partea lui. doar ca un prieten de-a lui care isi sarbatorea si ziua in acea seara l-a lovit pe un al baiat. dar i s-a luat declaratie acelui baiat care a spus ca prietenul meu nu a avut treaba cu el si in plus baiatul care l-a lovit a recunoscut. pe el pur si simplu doar pt ca a stropit cu bere.
Răspuns la discuția eliberare arest preventv
ma puteti va rog ajuta si pe mine.....prietenul meu a fost sambata la o discoteca cu mai multi prieteni unde a stropit cu bere...bineinteles ca nu numai el a stropit ci toti prietenii lui...duminica l-a arestat pt 24 de ore iar luni i-a dat 29 de zile de arest preventiv. a fost incadrat la art 149 lit d si f din cpp. a facut recurs care va fi judecat miercuri. are cam 10 martori care sustin ca nu i-au deranjat si sunt si camerele din dicoteca unde se vede ca doar atat a facut ca a stropit cu bere. din pacate el mai are o condamnare pt ultraj contra bunelor moravuri si deranjarea linistii publice unde a primit 3 ani cu suspendare. imi puteti spune ce sanse are la recurs sa fie eliberat? va rog din suflet... va multumesc