avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate apostold38

Activitate apostold38

Tocmai aici e problema ca agentia a incasat 2 comisioane...unul pentru mine...si unul pentru vanzator.
Cu cel al vanzatorului normal n-as fi avut eu vreo legatura daca executorul nu incerca sa "ma ajute".
Nu stiu daca s-a inteles...care termeni ii folosesc in mod eronat?
Totusi, intrebarea este: agentia imobiliara are ce cauta in toata schema aceasta? Poate face parte dintr-o licitatie? Poate intermedia o vanzare prin licitatie organizata de un executor judecatoresc?
Executorul poate lua decizii dupa bunul plac si dupa, sa revina asupra lor, fara nici o responsabilitate?
Buna ziua,
As avea o problema complicata sper sa poata sa-mi raspunda cineva.
Am aflat de un imobil, care urma sa fie scos la licitatie a doua oara, prin intermediul unei agentii imobiliare. Am depus avansul de 5000 inaintea inceperii licitatiei. Pretul de 50000, pe care mi l-a zis agentia a fost mai mare decat pretul la care a fost evaluat imobilul, 44000.
M-am prezentat la licitatie, unde deja erau 2 indivizi care facusera cate o oferta fiecare.
Am intrebat executorul, cum o sa se desfasoare licitatia, mai pot plusa daca licitez acum o anumita suma de bani...nu mi s-a raspuns la subiect...mi s-a zis "scrieti cat licitati...". N-am fost informat nici de pretul de la care incepea licitatia, bazandu-ma pe agentie.
Nestiind la cat a fost evaluat imobilul, si fiind informat gresit de catre agentie, am oferit suma maxima de care dispuneam, nestiind in urma discutiei cu executorul daca mai pot adauga la acea suma dupa ce incepe "licitatia".
Toate bune, am castigat licitatia afland ca ceilalti doi licitatori au oferit o suma mult mai mica decat mine...cam cu 15000 mai putin, suma care nu trecea de pragul pretului la care a fost evaluat imobilul.
Imediat dupa, agentul a vorbit cu executorul si s-au inteles ca in pretul respectiv pot plati si comisionul agentiei din partea vanzatorului, adica debitorului...cand defapt vanzatorul ar trebui sa fie considerat creditorul, care nu avea legatura cu agentia. Dovada acelei cheltuieli, ziceau ei, o sa fie chitanta de la agentie.
Pentru mine, fiind aceeasi suma de platit, nu m-a interesat ca o parte din bani merg la agentie daca executorul asa a hotarat, desi am aflat mai tarziu ca hotararea trebuia sa-i apartina creditorului.
Am platit la agentie; am platit la primul creditor care era o banca; si am platit pentru al doilea creditor in contul executorului.
Dupa cateva zile ma suna executorul si zice ca al doilea creditor nu este de acord ca agentia sa ia comisionul respectiv.
Am fost sa discut cu executorul care zice sa mai platesc o data suma care am platit-o ca si comision agentiei, ca nu este mult...

Cum ar trebui procedat?...nu executorul ar trebui sa recupereze banii de la agentie si sa-i distribuie creditorului?

Se poate anula intreaga operatiune dupa ce eu am dat toti banii, pe baza faptului ca in urma incheierii procesului verbal de licitatie, care poate fi considerat un contract, acesta incalca una sau mai multe din regulile de validitate a contractelor: dol, leziune, etc. Poate fi demonstrat ca am fost dezinformat sau informat gresit, in lipsa de cunostinte, in legatura cu toata "licitatia" pe care am descris-o mai sus?...faptul ca am oferit cu mult mai mult decat ceilalti licitatori, neavand cu cine concura, suma licitata depasind pretul de inceput al licitatiei, poate fi considerata o dovada de dezinformare/ informare gresita?
Daca se anuleaza toata operatiunea o sa pot sa-mi recuperez toti banii, stiind ca am inchis un credit bancar cu o parte din ei?

Daca nu se va rezolva...ar putea fi posibil ca eu sa fiu tras la raspundere de catre creditor, desi am depus toti banii dupa indicatiile executorului? Eventual daca executorul nu recunoaste intelegerea cu agentia, desi nu neaga in momentul acesta acest lucru.