avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate albinutza1988

Activitate albinutza1988

nu am mai fost niciodata "implicata" in asa ceva si nu stiam cum se procedeaza.nu stiti cum ramane cu amenda daca nu am bani sa o platesc acum ce pot pati???
Buna ziua ma numesc Botezatu Adina 23 ani si am nevoie de un sfat.Sa va spun problema mea.Am fost pusa ca martor fara voia mea de fosta mea sefa intru-n prosces in care ea cere despagubiri, celor care au spart biroul.Prima citatie a gasit-o mama in posta si nu am semnat pentru ea, in ziua procesului nu eram in localitate deci nu m-am putut prezenta.A doua citatie imi aduce la cunostinta faptul ca am fost amendata cu suma de 500 ron citez:" Avamd in vedere ca martorul Botezatu-Adina , desi legal citat pentru acest termen de judecata, in mod nejustificat nu s-a prezentat in fata instantei,in vederea audierii, constatand ca dovada de indeplinire a procedurii de citare cu aceasta a fost semnata, in baza art.198 alin2 cod proc penala, urmeaza a dispune amendarea aumituluiBotezatu.......".Vreau sa va mai spun ca nici pentru a 2a citatie eu nu am semnat nimic.Am fost prezenta la a2a infatisare si am fost audiata.In data de 17.02.2012 am primit un plic de la agentia nationala de administrare fiscala un plic in care scrie ca a expirat scadenta termenului de plata obligattiilor fiscale inscrise in documentul prin care s-a stabilit sau individualizat suma de plata.Mai scrie ca pot depune o contestatie in termen de 15 zile, dar eu nu stiu unde sau cum sa depun aceasta contestatie( eu neavand niciodata de plata o amenda sau alte probleme de natura juridica)."Scrisoarea" de la ANAF este semnata de conducatoul organului de executare Sava Nelu fara nici un nr de contact sau altceva.Ce ma sfatuiti sa fac?Avand in vedere ca nu am semnat nici o citatie dacat pt aceasta"scrisoare" si cand a venit un jandarm la usa sa ma presint pentru a2a infatisare.Am nevoie de un sfat ca sunt disperata.P.S: nu am loc de munca si nici proprietati pe numele meu.Am uitat sa specific ca sunt din Barlad Jud.Vaslui.
CE SE INTAMPLA DACA NU O PLATESC URGENT SAU O PLATESC IN TIMP????DESI NU VREAU SA O PLATESC PT CA NU MI SE PARE DREPT
Va multumesc anticipat.O zi buna