avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate roxmariana

Activitate roxmariana

Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea situatie si as vrea sa stiu ce as putea face.
Bunicii mei au avut 5 copii iar in 1979, una din matusi a decedat.
In 1985 mamaia mea a decedat iar 3 din cei 4 copii in viata au cedat dreptul lor la mostenire celui de-al 4 mostenitor.in 1985 a decedat si bunicul meu, iar mostenirea s-a impartit intre fratii aflati in viata, netinandu-se cont de cei doi copii ai matusii care a decedat in 1979.
In 1987, matusa care a primit mostenirea bunicii mele (cu acordul celorlalti frati) a vandut dreptul ei tatalui meu si altei matusi.
Acum, verisoara mea, fata matusii decedate , doreste drepul ei la mostenire si ne spune ca ne da in judecata.
Intre timp, a decedat si tatal meu si un alt unchi, ramanand in viata 5 mostenitori legali (mama si matusa care au cumparat si 3 verisori ai unchiului meu care era in viata cand a murit bunicul meu)
As vrea sa stiu care este procedura legala si ce as putea face sa se termine repede. mentionez ca "marea mostenire" nu valoreaza in total mai mult de 10 000 euro :sorry::stunned: (adica 40% mama, 40% matusa si 20% verii mei) si nu as vrea sa ne plimbam prin tribunale degeaba.
Aceasta verisoara ne-a dat termen 2 saptamani sa ii trimitem toate actele (copii) ca se duce ea la judecatorie si rezolva, sa isi primeasca dreptul.
va rog sa ma sfatuiti, sa stiu ce pot face.
Multumesc anticipat pentru ajutor.