avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate bursy_bmf

Activitate bursy_bmf

Este singura pe contract. A avut salariu mare si declarat. Acum amandoi nu ne incadram la refinantare. Ea a avut mereu linie de credit la banca respectiva, card de salariu la banca repectiva. Nu a girat cu nimic pentru ca nu are proprietati, pur si simplu este un credit de nevoi personale luat in lei cu dobanda fixa.
Si cu banca .... cand am cerut rescandentarea si am depus dosarul, ne-au sunat acasa si au zis ca cererea a fost respinsa. Apoi intr-un exces de zel m-am dus si am cerut sa mi se dea un raspuns scris... ce credeti ?!...dupa ce am vorbit cu directorul de sucursala (acesta intrebandu-ne daca dorim sa dam banca in judecata) S-A APROBAT DOSARUL!
Buna ziua.
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Sotia mea are un credit contractat la o banca in valoare de vreoa 60000. Am platit la la el vreo 3 ani. Rata lunara fiind de 1000. Estimez ca mai avem de platit vreo 50000, intrucat proportia din rata 75%dobanda si comisioane si 25%efectivul rambursat la credit. Ca urmare a crizei nu am mai putut platii rata. Am facut cerere de rescadentare la banca si platesc 500 de ron care reprezinta numai dobanda. In august 2012 ar urma sa se mareasca rata la 1178. Cu siguranta o asemenea rata nu-mi voi permite. Ce solutie am? La refinantare nu ne incadram pentru ca salariile declarate sunt minim pe economie.
Mentionez ca creditul este contractat inaintea casatoriei de catre sotie. Ea neavand nicio proprietate, in schimb eu sunt coproprietar la un apartament.
Sincer ma gandeam ca putem scapa cu o oprire din salariu, ceva de genu', oricum ceva mai avantajos decat contractul pe care trebuie sa-l platim!
La banca asta mi s-a spus ca solutiile sunt: refinantare si rescadentare. Si asa e aiurea platesc 500 numai dobanda. In fine...
Ce parere aveti??