avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1929 soluții astăzi
Forum Activitate viraducu

Activitate viraducu

Buna,
nu am inca nicio veste de la procuror, dar vroiam sa va intreb, in mod normal, de la politie ar fi trebuit sa mi se dea un proces verbal de constatare a contraventiei? sau il voi primi de la procuror o data cu decizia? Toata lumea ma intreaba de acest proces verbal, pe care eu nu il am... si nu inteleg de ce.

Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa fac cererea la momentul respectiv, dar probabil sunt sanse minime de reusita...cu toate ca ieri mi s-a spus la udriste, la informatii.
O seara buna!
Imi cer scuze, dar nu prea am inteles raspunsul dvs. Intrebarea mea era daca aceasta perioada de 24 de zile (de pauza pe dovada) mi se va putea scadea din pedeapsa pe care o voi primi in final, dupa decizia de la procuratura. Mi s-a spus de la Udriste ca pot face o cerere in acest sens.
Am inteles totusi ca ar fi legal, dar as vrea sa fiu sigura. Ca se poate face o cerere prin care sa arati ca ai stat fara prelungire pe dovada si sa se scada din perioada finala...va rog, nu stie nimeni? Multumeesc!!
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat pentru urmatoarea poveste:
In martie am avut un accident soldat cu o victima: eu. S-a decis ca eu am trecut pe rosu (nu vreau sa mai comentez..) si intr-un final am acceptat situatia, fara sa mai depun plangere, din dorinta de a se termina mai repede. Fiind accidentata, nu am putut sa conduc approx 40 zile dupa accident. Nestiind ce se poate face, am prelungit dovada, fara intrerupere .
In luna iunie, fiind plecata o saptamana din Buc, nu am prelungit intentionat dovada sperand ca atunci cand va veni decizia de la procuratura, sa imi scada aceasta perioada din pedeapsa. Astazi, trecand cele 30 de zile, m-am prezentat la Udriste pentru a imi prelungi dovada. Am facut cererea de prelungire la procuratura in data 03.07 si am primit acceptul din data de 05.07...:( asa ca, astazi mi s-a prelungit dovada din 05.07 pana in 03.08.
Problema este ca in aceasta situatie, eu am stat 30 zile fara sa conduc, dar s-au contabilizat doar 24 de zile (nu am stiut ca dovada se prelungeste din ziua deciziei procurorului si nu din data in care ma prezint la udriste #-o).
Intrebarea mea este, aceasta perioada de 24 de zile mi se va putea scadea din pedeapsa pe care o voi primi in final, dupa decizia de la procuratura?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si lamuriri!
buna ziua,

Pentru a putea achizitiona un vehicul dintr-un stat UE, de la o persoana juridica cum trebuie procedat? Trebuie sa inscriu firma pe care fac achizitia in registrul operatorilor intracomunitari? Si asa voi plati TVA doar in Ro? Mentionez ca ambele firme sunt platitoare de TVA.

Multumesc!