avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate codasu2

Activitate codasu2

buna ziua!!!azi am fost la politie pt. o noua declaratie in dosarul pt distrugere si amenintari transformandu-ne(eu, sotul si soacra)din martori in parti vatamate.cu toate acestea politistul care se ocupa de acest dosar,mi-a confirmat ca in urma unei dicutii a sa cu procurorul rezulta ca reclamantul va fii scos de sub urmarire penala si va scapa doar cu o amenda penala. este posibil asa ceva???sa distrugi casa unei pers. sa amenti si totusi sa scapi cu o amenda?penala ce-i drept... rezolutia procurorului o voi primi acasa abia peste aproximativ 5 luni ,iar eu cu acel rezultat va trebui sa deschid civil pt daune materiale si morale(asa mi s-a spus de la politie) este adevarat,nu este cam tarziu? va rog sa ma invatati ce sa fac!!!! multumesc respectos!
multumesc frumos pt.sfat si tin sa va spun ca acest individ are antecedente penale(a avut o condamnare cu suspendare 2ani care au trecut)dar din cate am inteles dupa acesti 2ani mai are 4-5ani de incercare(care nu au trecut),a provocat un accident cu masina.
a mai avut un dosar penal pt. violare de domiciliu , amenitari si injurii cu o alta vecina dar a fost iertat(de frica l-a iertat)dar eu nu o voi face(sa-l iert).plangerea penala am facut-o,acum totul tine de procurorul care vede dosarul.tinand cont ca daunele materiale sunt minore(200-300lei)s-ar putea sa nu prezinte un pericol social si sa scape cu o amenda(ceea ce eu nu vreau) iar in ceea ce priveste daunele morale pe partea civila am fost sfatuita sa astept rezultatul la dosarul penal dumneavoastra ce ma sfatuiti(sa se termine penalul si apoi sa intentez civilul)???aaaa mai are ffff multe reclamatii pt. tulburarea ordinii si linistii publice etc. iar in privinta avocatului mi s-a spus ca nu am nevoie neaparat la penal la civil da
e bun si cel din oficiu
buna ziua!!! sunt o femeie cu un handicat grad doi,casatorita de 8ani am o fetitza de 6 ani si atat eu cat si fam. mea inclusiv vecinii mei suntem terorizati de un vecin ,care intamplator sta in spatele casei mele(precizez ca itre casa mea si a lui nu exista gard).sa va povestesc ce mi s-a intamplat acum aproximativ 2 sapt..intr-o sambata seara in jurul orelor 22 vecinul fiind in stare de ebrietate a inceput sa buseasca cu pumnii in peretele casei mele(eu ma aflam in dormitorul meu impreuna cu sotul si fetitza mea,dormind),moment in care eu l-am rugat frumos sa inceteze ca imi trezeste copilul,dupa cre el a luat un topor si a inceput sa-mi sparga geamurile pe care le aveam in spatele casei(4 la numar)in tot acest timp jignindu-ma atat pe mine cat si fam mea. si nu numai jignindu-ne ci si amenintandu-ne ca ne omoara si ca ne da foc.ceea ce a si facup.pe unul dindre geamuri pe care il sparsesera a bagat o hartie si o lumanare ambele cu flacara,cazad pe canapeaua care se afla in bucatarie.noroc ca eram acolo sunand la serviciul de urgenta 112 si sotul meu a fot pe faza si a stina lum. si hartia(altfel luam foc).ce pot face eu impotriva acestui individ pt.a plati pt. tot ce a facut si a zis???
precizez ca desi sunt o pers. cu handicap, am dus si duc in continuare o viata normala,am fost la o scoala normala ,am facut un liceu la o scoala normala si am o diploma de bacalaureat. am 28 ani si in tot acest timp nimeni nu m-a jignit atat de mult pe cat m-a jignit acest indivit care tin sa va spun ca nu este la prima abatere.
va mai precizez ca sotul meu,copilul meu cat si socrii mei sunt absolut normali,nu au nici un fel de handicap.deci prin urmare eu am fost si sunt acceptata de aceasta societate loc in care acest individ nu-si are locul. multumesc anticipat