avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Activitate adrianciuca1978

Activitate adrianciuca1978

Buna ziua,

O intrebare va rog: Vreau sa admit cererea de o noua expertiza medico-legala la Institutul Mina Minovici ceruta de parata si sa mai descriu unele aspecte si am pregatit o cerere catre Judecatorie (judecatoare) dar nu stiu in limbaj juridic cum se numeste aceasta actiune?
Multumesc de raspuns ! Mentionez ca eu am mostenit locuinta in urma decesului tatalui meu si sunt proprietar, iar mama mea are uz fruct viager cota 1/4. Eu locuiesc la socrii mei cu sotia si copilul iar in casa nu pot intra pentru ca a schimbat iala de la usa. Energia electrica, impozit pe teren si casa tot eu le platesc. Vreau sa verific daca e totul bine in casa si nu pot intra.In urma cu 4 luni am reusit sa intru pe geam si sa verific in casa daca e totul in regula (moment cand nu era acasa).Am facut niste poze in locuinta ca sa-i arat sotiei mele in ce stadiu se afla casa si am descoperit ca in frigider avea doar un borcan de gem ( deci nu mananca), lumanari aprinse peste tot, curge apa de la vasul de wc(probabil teava sparta undeva si vecinii ma sesizeaza ca le vine apa foarte scump, mizerie in casa si prin bufete sute de medicamente.
Mai nou s-a inhaitat cu mai multe persoane dubioase care le vad ca intra in casa.
In urma cu 2 luni a depus o plangere la Politie ca a fost jefuita de un cuptor cu microunde si un tv care erau in bucatarie. Politia a venit si au ridicat amprente si a prins persoana respectiva dar a spus ca ea le-a vandut. Nu stiu adevarul unde este dar cand vezi persoane dubioase in locuinta ta nu mai stii ce sa faci.

1. Pot sa depun acele poze la dosar?

Mama mea sufera de o boala psihica (Psiho Maniaco Depresiv) din 1986. A avut cate 5 internari pe an la spitalul de neuropsihiatrie.Din pacate boala ei s-a agravat si a inceput sa vanda din casa lucruri, cere bani imprumut si nu-i mai restituie, ard lumanari prin casa si exista pericolul de a da foc.Este sub tratament si medicamentatia pe care si-o administreaza (sedative puternice) o face sa-si piarda echilibru si cade pe jos. De locuit cu ea nu am cum, ca a incercat de multe ori sa-mi puna somnifere in cafea, mancare.Asa proceda si cu tatal meu si fratele meu care ambii sund decedati.Am sotie si copil mic si nu am cum sa stau cu ea. Nu pot discuta cu ea ca nu am cu cine. Am cerut punerea ei sub interdictie dupa o cerere depusa la Parchet. A fost dusa la IML Brasov cu Politia si comisia a decis punerea ei sub interdictie.Are o avocata dar eu ma reprezint singur in instanta. La ultima prezentare a refuzat punerea ei sub interdictie si a cerut o noua expertiza IML la Institutul Mina Minovici. Nu stiu ce sa fac. Pe 29 Martie e urmatoarea infatisare. Judecatoarea mi-a spus sa ma pregatesc foarte bine.Ce pot sa fac? Este prima oara in viata mea cand ma confrunt cu un proces si in fata Judecatoarei parca imi pierd graiul, emotii puternice etc.. . Toti vorbesc in termeni juridici !!
Din moment ce IML - Brasov a eliberat expertiza raportul de expertiza: citez-
"Concluzii:

1. Tulburare afectiva bipolara tip I
2. Deteriorare cognitiva intelectuala medie ID=15%
3.Abuz de medicamente

Apreciem ca nu are capacitate psihica de exercitiu pastrata, Nu se poate ingriji pe sine si de bunurile sale si nu isi poate administra propriile interese.Recomandam punerea sub interdictie si instituirea unei tutele."

Cu ce sa ma mai pregatesc pe 29Martie? Va rog sa ma ajutati !!

Va multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita corecta?
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
in urma cu 9 luni am cerut imprumut de la mama mea suma de 10.000 ron cu conditia ca in termen de 60 zile sa-i returnez banii cu o dobanda de 200 euro.
La 3 zile de la imprumut i-am spus sa mergem sa facem un act notarial ca sa fie linistita ca-i returnez banii la timp. Din pacate nu am reusit sa-i inapoiez dar i-am propus sa-i returnez in rate. Nu a fost de acord si m-a actionat cu o avocata si un executor la executare silita prin punerea in vanzare a locuintei (proprietate dobandita prin mostenire in urma decesului tatalui meu)
M-am prezentat la avocata ei si i-am spus ca este inadmisibil ca sa-mi puna sechestru pe locuinta si nu pe celelalte bunuri pe care le detin (2 autoturisme). Precizez ca mama mea(divortata de tatal meu cu 10 ani in urma) este cu drept de uz fruct viager,cota 1/4 din locuinta.Am discutat cu executorul si am depus o petitie ca-mi iau angajamentul ca lunar voi depune suma de 200 ron, fapt dovedit prin chitantele eliberate de Biroul executorului la depunerea sumei stabilite.Mentionez ca mama mea nu este de acord cu plata lunar dar totusi se prezinta si isi ridica suma lunar.


Intrebare pe care o pun si va rog din suflet sa-mi raspundeti:

Exista posibilitatea sa fie scoasa la vanzare (licitatie ) casa?

Chiar sa pierd o locuinta pentru suma aceasta?

Ma gandesc la copilul pe care il am sa-i ofer si lui ceva, la fel cum mi-a oferit tata mie.

Va multumesc,

Adrian.