avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate iuliumatei

Activitate iuliumatei

Va multumesc pentru raspuns.
Eu eram sincer convins ca voi reusi sa obtin despagubire 100%.
Se pare ca m-am inselat.
In data de 27.02.2012 in jurul orei 16:00, in timp ce ma aflam cu masina in parcarea unui supermarket din Bucuresti, am vrut sa parchez masina intr-unul din locurile de parcare disponibile, fapt pentru care am mers cu spatele drept (ma aflam pe o alee din parcare, care era marcata sens unic, iar locurile de parcare erau amenajate perpendicular pe aleea de acces, atat pe partea stanga, cat si pe partea dreapta a acesteia), deoarece trecusem de un loc de parcare liber. In timp ce ma aflam in mers cu spatele, am fost lovit in partea dreapta fata a masinii, de catre un alt autoturism, care iesea, tot cu spatele, dintr-o parcare aflata pe partea dreapta. In urma accidentului, masina mea prezinta avarii la aripa dreapta fata, usa dreapta fata si oglinda retrovizoare exterioara, iar autoturismul care m-a lovit are stopul stanga spate spart.
Am hotarat impreuna cu celalalt sofer sa apelam la formularul de constat amiabil, iar dupa completare ne-am prezentat la centrul de constatare al daunelor aferent asigurarii, iar acolo s-a stabilit ca sa fiu despagubit numai 50%, deoarece, mi-au spus constatatorii de acolo, ma incadrez intr-o situatie de exceptie, si anume, datorita faptului ca ambii soferi au mers cu spatele, despagubirea se acorda numai 50%.
Am contestat acest aspect la C.S.A.,prin completarea unui formular online, iar raspunsul a fost tot pentru 50%.
Consider ca nu sunt vinovat pentru producerea acestui accident, intrucat, nu eu am lovit cealalta masina, din contra, masina mea a fost lovita de catre soferul care nu s-a asigurat cand a iesit din parcare. De asemenea, masina mea nu a fost lovita in partea din spate, ci undeva aproape de fata masinii (la imbinarea usii cu aripa dreapta fata), deci, cel putin teoretic, daca soferul celeilalte masini s-ar fi asigurat putin, m-ar fi observat).
Intrebarea mea este: mai pot face ceva pentru ca firma de asigurare sa ma despagubeasca 100% ?