avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate elenalaura_ro

Activitate elenalaura_ro

Buna ziua,

imi cer scuze ca va deranjez. Sunt insarcinata in 28 de saptamani si medicul ginecolog mi-a recomandat sa intru de la 1 iunie in concediul prenatal, concediul mi-l da medicul de familie.

Intrebare: Primesc 85% din salariu brut sau net? Eu am 1020 de ron brut. Cine imi da acesti bani angajatorul sau statul? Cum voi intra in posesia acestor bani? Mentionez ca domiciliul din buletin e in Resita dar stau in chirie si lucrez in Timisoara.

Va rog sa-mi raspundeti.
O zi frumoasa!
Discuție Documente banci
Buna ziua,

am fost astazi la banca T, sa-i depun unui prieten suma de 130 de ron la el in cont. Merg la chiseu dau datele contului, impreuna cu buletinul meu si cu suma respectiva.
Mi se face chitanta, inainte de inmanarea chitantei mi se precizeaza ca trebuie sa ma duc la alt chiseu la o alta colega ca sa-mi faca o copie dupa buletin. O intreb pe domnisoara de la ghiseu de ce au nevoie de copia dupa actul de indentitate, avand in vedere ca datele mele personale se gasesc pe chitanta. Imi raspunde (foarte amuzanta), ca asa este politica bancii. Ii spun domnisoarei ca nu mi se pare normal sa imi rada in fata si ca este dreptul meu sa intreb de ce doresc copie dupa buletinul meu si este dreptul meu sa decid daca sunt de acord sau nu sa imi faca o copie. Ii spune ca sunt de acord cu acest aspect doar daca imi da foaia sau foile stampilate si semnate care sa atesta acest lucru. Imi raspunde ca nu poate sa faca acest lucru si ca nu poate sa-mi inmaneze chitanta fara copie. Ma intreaba daca vreau sa-mi dea banii inapoi si ii raspund ca da.
Primesc banii inapoi dupa care imi spune sa merg in spate la unul dintre colegii ei. Domnul de acolo imi arata intr-un format word (fara sa vad, data sau stampila/sigla bancii), ce imi spusese domnisoara de la caserie. Imi spune ca asa este politica bancii, si ca imi poate da acest document doar daca fac o cerere scrisa. Ii spun ca nu mi se pare normal sa-mi las copia dupa un act oficial, doar pt ca depun o suma de bani la cineva in cont. Imi spune ca este o masura de siguranta, in caz de spalare da bani(precizant apoi, nu ma refer in cazul dvs)!? Si ca toti angajatii bancii semneaza in contractul de munca ca sunt de acord sa pastreze confidentialitatea clientilor. Si imi precizeaza ca domnisoara de la caserie a trebuit sa faca un "efort" pt. a face acel storno, (probabil astepta sa-mi cer scuze). Ii spun domnului ca daca informatia era la vedere, atunci mi-as fi cerut scuzele de rigoare. I-am urat o zi buna si am plecat.

Nu mi se pare normal sa fiu obligata sa-mi las copia dupa buletin doar pt ca asa este politica bancii, mai ales ca aceasta informatie nu era afisata la vedere. Este legal?

Astept raspunsul dvs. Va multumesc mult!
Va multumesc mult!!!

O seara buna!
Buna ziua,

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: daca am contract de munca pe 2 ore si sunt studenta in anul 1 la master (facultate privata), pot beneficia de indemnizatia pt. copil? Precizez ca nu sunt inca insarcinata.

Va multumesc!