avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate mariustotos

Activitate mariustotos

Răspuns la discuția mai sunt sau nu administrator?
va multumesc!
Răspuns la discuția mai sunt sau nu administrator?
vreau sa va va spun ca am primit amenintari ca *trimite baietii peste mine* chiar si in fata politiei.Eu de cand am fost la Registrul Comertului nu am putut comanda in firma acolo fiind prezent ori fratele sau ori alte persoane desemnate de el.El sta in Italia dar vine saptamanal in tara si incaseaza tot ce se vinde chiar si la firmele de curierat prin care se livreaza comenzile ,desi nu are nici un statut in firma el incaseaza tot.El a facut si tranzactii in afara tarii in numele firmei in sensul ca a cumparat masini urmand sa achite TVA ul in tara.De fapt de aici nu am mai vrut sa colaborez cu el deoarece controlul de anul trecut de aici a inceput el neaducand nici o factura in contabilitate.In final el a inregistrat masinile in firma aducand facturile si dupa incheierea prosesului verbal eu mi-am depus demisia .Firma de contabilitate cu care are contract mi-a pus o hartie in mana prin care noul administrator ma desemneaza ca gestionar ceea ce eu nu am acceptat si m-a facut sa cred ca demersurile de la Registrul Comertului s-au incheiat.
Credeti-ma ca este eu tip vindicativ si periculos care nu a fost asa pana nu au intervenit problemele de familie si ma tem pt.siguranta familiei mele.
In incheiere vreau sa va spun ca Statul la obligat la plata a 150 ron pe luna pensie alimentara pt copilul lui si au trecut 6 luni si nu a dat un leu cumnatei mele desi invarte zeci de mii de euro.
Spuneti-mi va rog caror organe pot sa ma adresez desi el are bani si relatii si nu stiu ce o sa pot rezolva.In firma figureaza in vestitie mare dar el in perioada asta a vandut tot ce se putea vinde dar fara acte,Contabilul nu are nici o responsabilitate?Cum intocmeste actele fara mine?Eu risc sa mi se ia bunurile posedate? De ce nu mai vine nici u control pe la firma?Cand am fost eu au venit de la Mediu ,finante si ITM intr-o saptamana toti.
Va multumesc ca -mi raspundeti !
Sa va dea Dumnezeu tot ce va doriti!
Răspuns la discuția mai sunt sau nu administrator?
Va multumesc pt.raspuns.M-am interesat la REGISTRUL COMERTULUI si cererea mea a ramas doar in prima faza.Ca sa intelegeti mai bine permiteti-mi sa detaliez putin.Cumnatul meu nu mi-a mai permis sa-mi fac treaba la firma din momentul in care a inceput sa aiba probleme cu sora nevestei mele luand toate incasarile eu abia reusind sa achit salariile si utilitatile.Punctul culminant a fost in ajun de Craciun cand cumnata mea a fugit de acasa cu tot cu copil de 2 ani deoarece ia fost pus cutitul la gat de sotul ei.Dupa multe discutii ia mai acordat o sansa dar de Pasti figura s-a repetat si din nou m-am trezit cu cumnata mea la usa.A ramas pana in septembrie cand s- mutat la o garsoniera pe care o detinea .In perioada cat a stat la mine am ajuns sa chem Politia chiar si zilnic deoarece venea in fata casei si facea scandal si amenintari care s-au finalizat cu o bataie pe care i-a aplicat-o cumnatei mele cand a prins-o in oras.Inchipuiti-va ca asta e doar rezumatul calvarului prin care am trecut ,eu fiind la mijloc.Dupa ce eu mi-am prezentat demisia la firma de contabilitate cu care are contract si unde nu ma baga nimeni in seama deoarece ziceau ca sa vina noul admistrator si sa vorbeasca cu cumnatul meu eu nu am mai avut acces in firma .Mentionez ca mandatul meu de administrator este expirat di luna 05.2011.Intre timp cumnatul meu a mutat o parte din marfa in alta localitate ,o mare parte a vandut-o iar casa de marcat stiu sigur ca nu funtioneaza de cel putin 4 luni.Ce pot eu sa fac?Ce risc?Daca mama detine 10 parti sociale risca ceva?Stiti cum sunt cei mai in varsta si nu vreau sa se sperie.Eu am fost doar o marioneta naiva si credeti-ma ca mi-e scarba numai cand ma gandesc la cumnatul meu care vrea sa se razbune pe mine deoarece i-am luat apararea cumnatei mele si in mintea lui bolnava zice ca am intervenit in familia lui iar daca este sa va povestesc mizeriile de care este in stare.......
Am fost astazi la ITM si am facut o sesizare deoarece eu eram angajat ce mecanic auto si stiu sigur ca am fost pontat desi eu nu am mai fost din1 septembrie la lucru.Sunt curios firma de contabilitate cum trimite situatiile si daca au vreo responsabilitate .
Astept cu nerebdare raspuns cu ce pot face si daca mai sunt responsabil si cu ce s-a intamplat in firma dupa expirarea mandatului..Mentionez inca o data ca eu nu pot avea acces in firma si corespondenta firmei merge la punctul de lucru nu la mine acasa.
ce trebuie sa fac pt.a lichida o firma?
In 2007 aduceam masini din Italia de la viitorul meu cumnat.Am inffintat o firma intentionand sa desfasuram activitatea nostra legal.Pana in 2009 firma nu a functionat.In 2009 am inceput activitatea firmei ,obtinand toate autorizatiile necesare desafsurarii activitatii Pana in 2010 am achitat toate darile la Stat avand 3 angajati.In statutul firmei eu posed 90% sa restul mama mea dar ea nu are nici o idee despre ce se intampla cu firma.Incepand cu 2010 cumnatul meu (care a facut toata investitia dar nu are nici un statut in firma si care beneficia de toate incasarile eu luandu-mi doar salariul)nu m-a mai lasat sa-mi fac treaba si nici sa mai achit datoriile catre Stat .In februarie 2011 am avut control de fond ce la Finante deoarece cumnatul meu a facut achizitii de masinin italiai in numele firmei urmand ca firma sa plateasca TVA ul in Romania.In aprilie2011 mi-a expirat mandatul de administrator ocazie cu care am fost la Registrul Comertului unde impreuna cu mama mea am cedat tatalui cumnatului meu atat calitatea de administrator cat si parti sociaele el devenind unic asociat si administrator.Incepand cu1 septembrie 2011 dupa ce s-a incheiat cu bine si controlul de la Finanate mi s-a pus in fata o decizie prin care noul admistrator ma face gestionar .Eu nu am semnat nimic si mi-am lasat demisia pe masa.
Astfel eu nu stiu daca mai am vreo raspundere deoarece Finantele au depus OPOZITIE la actiunea dela REGISTRUL COMERTULUI deoarece firma datora cca.18500 lei pt CAS ......
Mentionez ca eu nu am mai avut acces in firma deoarece au fost si probleme familiale intre noi eu aparand-o pe cumnata mea (nevasta lui si sora sotiei mele)aceasta divortand de el dupa multe scandaluri si amenitari.
Intrebarea mea este daca am de ce sa-mi fac griji si daca DA ce risc?
POvestea e mult mai complexa si voi oferii detalii specialitului care se va ocupa de cazul meu.
Va multumesc anticipat si astept raspuns deoarece ma macina zilnic aceasta problema.