avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Activitate rosverde

Activitate rosverde

A sunat cineva la instanta? Ce au spus? Sau asteptati publicarea?
sif_sif a scris:

dorin_geo a scris:

concluzia: DOAR la repartitie vom afla unde ne vom desfasura activitatea! tipic romaneste...


Nu-i chiar asa ... doar 12 incurca putin lucrurile prin faptul ca nu raspunde la telefon. In rest nu s-a schimbat mai nimic.
[/quot
Cu calm si rabdare. Sa vedem pana la capat.
sapteneveste a scris:

din care Hot CSM rezultă că judecătorii de la instanţele ce se desfiinţează nu pleacă acasă? Din Legea 148/2011 rezultă că pleacă. S-a schimbat ceva?


Pleaca de la instanta care se desfiinteaza. NU pleaca din sistem. Pleaca asa cum se arata si la art. 2 la instanta care preia competenta ori o alta instanta din circumscriptia Curtii. Pentru siguranta il poti intreba pe dl. Danilet pe blog.
Ar fi bine sa reusim sa facem asta. Macar stim neoficial incotro ne indreptam. Mai ales ca am vazut raspunsurile dlui Danilet, cum ca e o situatie neprevazuta si comisia e numita de M.Sanatatii si M.Justitiei, plus ca unii sunt de neinlocuit. Tinand cont ca luna asta nu prea mai poate fi sedinta CSM, si in decembrie sunt 3 saptamani de activitate...vine si Craciunul..nu vreau sa prezint scenarii ca le stie fiecare.
anca_st a scris:

Avand in vedere cam cum ne-am "organizat" pana acum, eu cred ca la momentul asta sunt multi dintre noi care inca nu sunt hotarati si care amana aceasta hotarare si pentru ca nu s-a stabilit o data sigura de repartitie! E o decizie destul de grea, totusi. De asta eu am zis ca o sa sun din nou in ziua in care se anunta repartizarea! Abia atunci cred ca toata lumea o sa fie hotarata! Cred ca orice tabel as face acum ar fi la fel ca primul...cu mai multe optiuni si nu ne-ar ajuta! Asa ca cel mai bine ar fi sa ne facem fiecare de acum o lista de prioritati cu mai multe variante ca in ziua respectiva, cand o sa sun, sa mi se spuna hotararea finala:D Bine...ar mai fi o varianta sa facem un fel de simulare a repartitiei...adica stabilim de comun acord o zi - sa zicem saptamana viitoare - ca si cand s-ar fi postat anuntul si atunci sa ne sunam si sa spunem ce instanta vrem!!!


Mie mi se pare buna ideea de a stabili o zi in perioada imediat urmatoare...ca si cum am fi la repartitie... voi ce spuneti?
Lucrurile sunt simple. Fiecare vede ce locuri sunt libere si alege din acele locuri. Exact ca la repartitie. Mi-e greu sa cred ca nu stim fiecare dintre noi ce vrem. Totusi..
Anca...poti organiza tu asta? Adica dupa ce fiecare alege, sa actualizezi tabelul?
sapteneveste a scris:

Judecătoria Lieşti este propusă pentru desfiinţare. La desfiinţare, judecătorii se vor putea transfera acolo unde găsesc posturi vacante?


Da. Asa rezulta din hotararile CSM. NU plaeaca acasa...:D
Ma gandesc ca dupa o zi de munca de 12 ore (cum vom avea uneori) sa mai conduci vreo 2 ore daca faci naveta....cred ca sunt importanti si 30-50 km mai putini...mai ales iarna pe zapada..#-o
acevar a scris:

Am sunat azi la CSM. Nu mi-a spus mai nimic :) doar ca mai exista un candidat care trebuie examinat medical, ca un medic din comisie e internat in spital. Am intrebat daca va fi repartitia saptamana asta sau saptamana viitoare si a raspus nu stiu; am intrebat daca va fi luna asta sau luna viitoare si a raspuns ca nu stie X-( e adevarat ca nu am intrebat daca va fi anu asta sau anu viitor;). Macar sa stim de sarbatori unde vom merge la anu:D


Tocmai de asta ma gandeam sa facem toti repartitia aici..:D
Toporan a scris:

Din cate am vazut eu, transferurile se acorda in functie de volumul de munca al instantei adica numarul de dosare. Am o fosta colega de facultate care tot cerea transferul si era refuzata pe motiv ca instanta unde lucra ca judecator avea un numar mai mare de dosare/judecator/an decat instanta unde cerea ea transferul. M-am uitat pe ordinea de zi din 19 11 2013 si nu am vazut nimic referitor la noi. Voi ati gasit?


Nu s-a afisat. Pentru a inlatura ,,stresul" si ,,emotiile" sa avem in vedere doua aspecte. Dl. Danilet a spus ca singura piedica ramasa este examinarea medicala a unui singur candidat. Nu sunt probleme la examinarea medicala sau buna reputatie. Cel putin asa am inteles din ce scrie pe blog. Propunerea mea ar fi sa continuam sa facem alegerea cu maxima seriozitate pe forum pt toate pozitiile 1-70. Consider ca e cea mai benefica alegere (unii au timp sa discute si sa faca o rocada cu alti candidati daca e cazul si se accepta). Sa avem in vedere ca in ziua repartitiilor vom fi usor incordati si nici nu vom discuta prea mult avand in vedere prezenta ,,coordonatorilor CSM" si a oficialitatii intalnirii.
Trebuie sa avem in vedere ca toti am trecut prin acelasi travaliu cu examenul si sa tratam cu respect si intelegere candidatii care sunt dupa noi in lista de admitere. Consider ca daca stim cu totii ca vom fi judecatori la instanta a sau b vom fi linistiti si vom trece sarbatorile altfel (mai ales ca nu se stie cand va fi repartizarea) asteptand doar indeplinirea formalitatilor.
Cei care au facut tabele pana acum pot continua si sa mobilizeze intreaga echipa?
J13 a scris:

Eu, daca as putea, as opta pentru un post de unde sa stiu ca exista sanse sa mi se aprobe transferul spre casa dupa cei trei ani ( dar eu am familie, copii, aici depinde mult si de candidat, sunt unii care pot sa o ia de la capat in orice colt al tarii). De la instantele aglomerate..se pleaca cam greu ( uitati-va de curiozitate de hotararile Csm referitoare la cererile de transfer).


Asta am vazut si eu. E mai usor sa te trensferi de la o instanta mica, desi nu inteleg de ce nu e invers.