avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin_personal

Activitate cosmin_personal

Va multumesc pentru promptitudine. Contractul de imprumut a fost semnat la notariat si in el este mentionat ca este titlu executoriu. In ceea ce priveste dezbaterea succesiunii, debitorul meu are un act "calitate de mostenitor" in care este trecuta casa respectiva, dar el nu este singurul participant la succesiune. Este deajuns? Poate executorul urmari aceasta cota indiviza a lui sau trebuie incheiata mostenirea si intabularea dreptului de proprietate in indiviziune?
Inca o data, va multumesc mult.
Buna seara,

Am un contract de imprumut (incheiat la notariat) in valoare de 4000euro care a avut termen 6 luni si a expirat in decembrie 2011. Inteleg din alte discutii de pe forum ca pot face uz de capacitatea lui ca titlu executoriu timp de 3 ani de la data expirarii lui. Cel caruia i-am dat banii nu are de unde sa mi-i dea, nu lucreaza, insa are dreptul de 1/4 la o mostenire (o casa) care inca nu a fost dezbatuta, deci nu ii este intabulat dreptul de proprietate nicaieri. Eu pot urmari aceasta cota indiviza a lui din mostenire? Mi-o poate el vinde cumva? Exista un birou unde contractul meu de imprumut poate sta "in asteptare" :-) pana cand exista ceva intabulat pe numele lui? Am inteles ca ar exista un birou de "circumscriptiuni sau transcriptiuni"... scuze daca gresesc... Ce rol are acest birou? Poate executorul cere dezbaterea fortata a mostenirii in instanta pentru a-mi recupera mie banii? Poate executorul interveni si asupra unei cote dintr-un bun imobil nepartajat?

Daca s-a confruntat cineva cu probleme de genul, as veni fericit la o consultatie.
Va multumesc mult. :-)