avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate cleomicu

Activitate cleomicu

Va multumesc!
Parca mi-ati mai dat o gura de oxigen.
Zi minunata va doresc!
@gi_jane2

Rudele stiu cu siguranta absolut totul despre el, dar nu vor sa imi spuna nimic. Mi-au spus la un moment dat ca ''nu sunt obligate sa imi spuna absolut nimic''. Tot ceea ce stiu, stiu de la vecini si apropiatii ai familiei lui. Dar se pare ca sunt foarte atenti pentru a nu divulga marele secret''.El este pus la zi cu tot ceea ce se intampla si cu doleantele mele insa mi-a transmis prin mama lui (indirect) ca nu este de acord cu nimic din ceea ce ii cer, pentru a se razbuna pe mine. Isi stie drepturile si din aces motiv nu este de acord cu absolut nimic. Stiu ca pare o fila rupta dintr-o poveste dar cu asta ma confrunt de 3 ani. Am inceput acest proces pentru drepturile copilului meu insa se pare ca parintele are mult mai multe drepturi decat copilul.

Nu stiu ce sa mai fac, cum sa procedez, unde sa ma adresez?
Practic in situatia aceasta eu ma lupt cu morile de vant?, cam asta inteleg.
Inseamna ca nici macar varianta cu schimbarea numelui nu va fi foarte usoara sau intr-un caz neferici imposibila.

Va multumesc incaodata, ati foarte draguta ca v-ati rupt din timpul dvs pentru a-mi da niste sfaturi!
Cu stima, Micu
Asa cum am mentionat in mesjul de mai sus, tatal biologic nu s-a interesat niciodata de copil, nu s-a prezentat la proces si nici avocat nu si-a angajat cu toate ca stia de acest proces de la rudele lui care locuiesc la ultima lui adresa din buletin. Deci va dati seama ca nici nu se pune vorba de primirea acordului din partea acestuia, dat fiind faptul ca este de negasit. Stiu ca este plecat din tara, ca si-a intemeiat o familie, are 2 copii, insa politia nu l-a gasit nici aici, nici acolo(Spania). Imi ramane doar sa cred ca acolo unde este , poarta un alt nume, tinand cont ca el acum 13 ani nu a plecat din tara tocmai legal.
Nu stiu ce sa fac, tot timpul ma lovesc de acest ''acord din partea tatalui biologic''...

Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Cu stima, Micu
Vreti sa spuneti ca daca ma duc la autoritatea tutelara se va rezolva sa schimbam numele de familie a copilului fara a mai trece printr-un alt proces si fara a mai cere acordul tatalui biologic? Ideea aeste ca noi anul acesta va trebuii sa facem buletinul copilului si chiar vrem sa rezolvam cat mai repede aceasta problema.

Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Cu stima, Micu
Scuze ortografia din titlu (Parintesti)

Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns sau sfat in problema urmatoare?

De curand am primit tutela Definitiva si Irevocabila asupra copilului meu care este dintr-o relatie fara casatorie.
Pe tot parcursul procesului, tatal biologic nu a binevoit nici avocat sa isi angajeze.
Acum eu fiind casatorita, automat copilul poarta inca numele tatalui biologic.
Ce ar trebui facut pentru al adopta sotul actual ( cel care a crescut copilul de la 2 ani, acum copilul avand 14 ani). Din cate am inteles, nu il pot decadea din drepturile parintesti pe tatal biologic al copilului (nu inteleg de ce, atata timp cat el nu s-a interesat de soarta copilului timp de 13 ani , demonstrat in fata justitiei acest aspect)

Cum ar trebuii sa procedam?
Copilul nu are acelas nume ca si al nostru si asta l-a afectat foarte tare in colectivitate.

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc anticipat!
Cu stima,Micu.