avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Paul_lupei

Activitate Paul_lupei

deci nr dosarului il stiu dar eu am doar 1 dosar penal pentru ca prima data mia suspendat permisul atata tot si dupa cateva zile dosar penal.Deci am dus hotararea castigata la politie cand am dat declaratie si ei tot miau trimis dosaru la procuratura.
precizez ca sentinta la contestatie proces verbal mia venit la 4 luni din data cand mi sa facut dosarul penal
la interval de 10 zile mi sa facut dosar penal de la data care mi sa retinut permisul,iar in contestatia facuta la proces verbal nu am mentionat faptul ca vreau sa imi ridic permisul ci doar sa imi anuleze pv fapta care a fost castigata.
deci am fost eu am facut contestatie la prima abatere adica retinut permis de conducere 3 luni dupa ce mi sa facut dosar penal la interval de 10 zile. si am fost cu hotararea judecatoreasca la politie sa imi scot permisul si a spus ca figurez cu dosar penal deci acesta exista
deci ca sa inteleg mai bine,parchetul nu ma poate trimite in judecata deoarece am acea contestatie castigata ca nu am fost eu la volan.Deci mi-ar putea da o mustrare sau amenda fara sa fac puscarie.va multumesc
Salut.Precizez faptul ca am 6 luni de inchisoare cu suspendare si 2 ani timp de incercare.mai am inca 8 luni de timp de incercare si imi iese.Deci iata fapta ce am facut-o pe scurt.In data de 15.05.2011 am condus un autoturism cu volanul pe dreapta inmatriculat in anglia cu acte in regula cu o alcoolemie de 0,11 mg si mi sa suspendat permisul de conducere pe 3 luni.Dupa aia la data de 25.05.2011 am condus din nou cu permisul suspendat si mi sa facut dosar penal.Dupa aia am facut o contestatie la judecatorie ca la data de 15.05.2011 eu NU am condus autoturismul findca la volan era alta persoana iar eu normal in partea stanga.La proces am avut 2 martori care se aflau in masina iar contestatie facuta am castigat-o,definitiv si irevocabil,deci eu nu ma aflam la volan.M-au citat la politie pentru declaratie cu dosarul penal facut in data de 25.05.2011,eu am recunoscut ca am condus fara permis dar am precizat la urma in declaratie ca eram cu drept de conducere prin contestatia facuta si castigata.Acuma dosarul este la parchet si astept sa ma citeteze,ce sanse am sa scap la procuratura sau judecatorie fara a face puscarie pentru dosarul penal,precizez ca ma am 8 luni timp de incercare.va multumesc.