avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate liviul

Activitate liviul

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:


Pentru efectuarea unei perchezitii de organele competente puteti fi retinuta pana in momentul cand se va stabili ca sunteti nevinovata.
Daca nu exista nicio inregistrare prin care sa se dovedeasca savarsirea unei infractiuni se poate vorbi despre un abuz...
...

Daca sunteti oprita pe nedrept si fara nicio proba sau indiciu acuzator...puteti chema firma de paza si supermarketul in judecata pt daune morale...dar e foarte posibil sa prezinte inregistrarea...daca o au...


Buna seara ! :) De fapt e dimineata !

Am fost oprit in seara zilei de 23 martie 2012 in supermarketul Kaufland Obor de agentii de paza care au dorit sa imi controleze rucsacul, desi initial am intrebat doamna de la receptie daca am voie cu rucsac sa nu (pana acum nu am intrat intr-un Kaufland !). A spus ca daca nu am produse Kaufland pot intra cu el si asa am facut. Am intrat doar ptr un singur produs la care nu mi-a convenit pretul si am iesit.

Apoi s-a intamplat...

I-am zis agentului de paza, ca nu-mi convine sa fiu controlat in public, si i-am dat rucsacul zicand sa faca ca la aeroport, daca e obligatoriu sa-mi perchezitioneze rucsacul. Si l-am filmat deschizandu-mi rucsacul, apoi am bagat telefonul in buzunar si am intregistrat in continuare audio. S-au adunat vreo 5-6, cand au vazut ca imi filmez rucsacul (nu am filmat chipul, am facut imagine de film la unatc si mai stiu ceva despre filmari in locuri publice... daca e public) s-au oprit din deschis si uitat in rucsac, si au insistat pana cand le-am mai aratat eu "de buna voie silita" ce am in rucsac, nici macar nu am aratat tot... si mi-au zis ca pot pleca.

Vroiam sa trec peste asta, dar am citit pe internet ca de fapt au incalcat legea, si am vazut ca mai multi se plang de politica Kaufland, vreau sa fac plangere, e problema supermarket-ului. In plus, am fisierele video. Cui sa ma adresez ? Este drept penal, drept civil ?

Am si eu ocazia sa mai misc si eu cativa microni Romania asta... :)

Multumesc

Liviu L.