avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela_82

Activitate Daniela_82

Răspuns la discuția citire apometre
Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu posibilitatea montarii apometrelor intr-un apartament. Daca apometrele sunt instalate de catre o firma autorizata, iar consumul este declarat lunar, este obligata Asociatia de proprietari sa il ia in considerare?

In blocul in care locuiesc nu sunt montate apometre, iar Preseditele de bloc nu sustine montarea lor. Care este calea legala in aceasta situatie?

Multumesc!
Apreciez interesul dumneavoastra in aceasta situatie.
Desigur, daca persoanele ar fi stat insumat cel putin 15 zile (asa cum scrie in legea de mai sus), nu as fi avut nicio problema in a plati, asa cum este si normal. Intrebarile mele se refera la trecerea abuziva a musafirilor (care contribuie intr-un alt bloc la plata intretinerii). Pe acest model se pot adauga oricand si oricate persoane, doar pentru simplul fapt ca au fost vazute intrand in acest bloc. Repet nelamurirea mea: este legal ca Administratorul si Presedintele sa decida aceste lucruri fara consultarea locatarului cu pricina? Iar daca nu este legal, caror institutii trebuie sa ma adresez?
Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt in cautarea unui sfat privind situatia abuzului in serviciu a unui Presedinte de bloc din cadul unei Asociatii de Locatari din Bucuresti. Ma confrunt cu trecerea abuziva a doua persoane in plus la plata intretinerii pe motiv ca am avut musafiri in luna Martie. Mentionez faptul ca sederea persoanelor nelocatare nu a depasit cele 15 zile prevazute prin HG 1588/2007, Art 17 (r), insa Presedintele de bloc impreuna cu Administratorul, au hotarat faptul ca este obligatoriu sa platesc pentru consumul musafirilor, iar incercarile de a discuta cu dansii nu au niciun rezultat. Este important de stiut faptul ca nu se inregistreaza individual consumul de utilitati in bloc, Asociatia nepermitand instalarea de apometre. Consider ca hotararea dansilor de a trece persoane in plus nu este legala, ba chiar este abuziva si imi restrictioneaza dreptul de a primi musafiri in apartament.
Imi puteti spune, va rog, care sunt pasii de urmat pentru a depasi cu bine aceasta situatie?
Este nevoie sa depun plangeri in acest sens si unde?
Nu este necesar ca Administratia sa tina cont de instiintarea mea cu privire la numarul persoanelor din luna respectiva si sa faca dovada in Cartea Blocului a existentei altor persoane?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!