avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate scucli

Activitate scucli

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Sunt utilizator de masina de serviciu inchiriata de la o firma de leasing (angajatorul meu are contract de inchiriere pentru peste 200 masini cu o alta firma-parc auto).
Pe parcursul anului trecut am avut 3 dosare de dauna deschise pe asigurarea casco. Am deschis aceste dosare in baza unei imputerniciri de la firma de leasing care ne-a spus in felul urmator: mergeti la asigurator, deschideti dosare de dauna pentru toate avariile apoi ne trimiteti documentele scanate si pastrati documentele pana vom decide daca le reparati sau nu.
Zis si facut. Am mers la asigurator, am deschis dosare de dauna si le am trimis celor de la firma de leasing. dupa aprox 3 luni noua firma de leasing (intre timp flota a fost transferata catre alta firma de leasing) ne spune sa introducem masinile in reparatie. M-am dus la service autorizat, partener, am lasat documentele, am asteptat 2 luni sa primeasca acceptul de plata. Am insistat cu telefoanele pana cand mi-au zis ca au primit acceptul de plata pentru cele 3 dosare si ca pot introduce masina la reparatii. am programat masina, dupa o saptamana am fost sunata sa ridic masina. La receptie dupa ce consilierul service a luat documentele de la casierie mi-a spus ca ii trebuie dovada de la politie. Am spus ca nu am asa ceva, el a spus ca ii pare rau ca nu m a anuntat dar nu se elibereaza masina fara acea dovada.
Pe documentul de intrare in reparatie, era mentionat pe pagina a doua "necesar document politie". Agentul constatator de la asigurari nu mi-a mentionat verbal nimic iar eu, fara experienta in acest domeniu, nu am citit decat pe prima pagina a acelui document de intrare in reparatie unde scria ceva de genul se aduce la cunostinta subesmnatului.... ca lipsesc documentele de mai jos..... doua documente pe care firma de leasing le-a furnizat ulterior service-ului. Dar, pe a doua pagina avea o rubrica "mentiuni" si scria “lipsa document politie”
Am solicitat, ulterior, copii dupa acceptul de plata conditionata de acel document.
Am constatat ca acceptul de plata era venit din data de 17 martie iar eu am dus masina pe 2 aprilie.

Intrebari:
1) are service ul vreo vina ca mi-a reparat masina fara sa fie dosarul complet?
2) are service-ul vreo vina ca nu m-a anuntat ca nu se va face plata de catre asigurator pentru ca lipsesc documente?
3) Are siguratorul vreo vina ca la rubrica: lipsa documente nu era trecut acel document de la politie si ca era trecut doar la mentiuni?
4) Se poate contesta faptul ca “lipsa document politie” este termen ambiguu sau ca nu este precizat in mod expres ce document lipseste?


Multumesc!
Ionut