avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate ACRAFE

Activitate ACRAFE

In urma absolvirii unui program de formare profesionala destinat functionarilor publici, am fost declarati absolventi, avand un contract semnat cu ANFP-ul, prin care acesta se obliga, ca pana la plasarea noastra pe o functie publica de Manager Public sa primim o bursa.
Un nou proiect de HG propus de ANFP propune ca, pana la plasarea noastra in cadrul administratiei publice romanesti, sa nu mai avem alte surse de venit decat bursa respectiva precum si obligativitatea absolventilor acestui program de a efectua o "practica" de 6 luni intr-o institutie publica aleasa de ANFP. Aceste aspecte sunt propuse a fi adaugate la obligatiile noastre, cu toate ca noi am terminat acest program, am fost declarati absolventi si asteptam plasarea pe o functie publica.
Unii dintre noi lucreaza in privat, lucru care nu a fost interzis sub nicio forma la data semnarii contractului cu ANFP si cumuleaza salariul (cu contract de munca inregistrat la ITM) cu bursa.
As dori sa stiu, in cazul unei actiuni colective in instanta, ce sanse sunt sa avem castig de cauza. Momentan acest proiect se afla spre avizare la Ministerul Muncii, Justitiei si Finantelor, urmand a fi propus spre avizare in sedinta de guvern.

Astept cu interes un raspuns sau o sugestie.

Va multumesc
Răspuns la discuția Modificari la Statutul unui ONG
MULTUMESC MULT:)
Salut,

Daca vreau sa aduc modificari Statutului unui ONG ce acte sunt necesare si unde se face inregistrarea noilor modificari?
Pentru punct de lucru nou infiintat este aceeasi procedura?

Merci