avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate sulta

Activitate sulta

Nu ma supar utilizator "Gyna", insa lucrurile sunt mai comlicate decat va imaginati dvs. Iar treaba cu in memoria fratelui.....nu are nici o legatura. Mi-am iubit fratele si v-a ramane vesnic in sufletul meu. Ce bine ar fi fost ca toti sa-i fi purtat respectul cuvenit dupa deces, dar si in perioada vietii lui. Si nu ma refer aici la parintii mei. Este dreptul meu si nu voi renunta la el. Nu am de gand sa las pe nimeni pe drumuri, exista intoadeauna o solutie sau mai multe. Nu este problema mea din ce/de unde si cum imi primesc eu despagubirea cuvenita. Si cumnata mea are dreptul la jumatate din apartamentul mamei ei. Asa ca nu va ramane pe drumuri. Oricum, cumnata mea, in urma cu un an, cand mama mea a avut un atac cerebral si nu se stia ca va mai supravietui (din fericire pentru mine a supravietuit), mi-a spus ca are de gand sa vanda acel apartament si sa se mute in alta parte (de parca ea ar fi fost propietara acolo). Apoi si-a dat seama si a spus ca fara semnatura mea nu avea cum sa vanda, ea neavand nici un drept acolo. Decat mama, eu si copii ei, respectiv ai fratelui meu. Nu poti sa beneficiezi de un spatiu care nu ti se cuvine, sa-ti mai ramana si tie(asa cum doresc eu) fara sa faci nici un sacrificiu material. Ea poate sa-si ea partea ei de la mama ei, sa ma despagubeasca pe mine si sa ramana linistita in ap. parintilor mei. Sau poate sa faca un credit. Legea este de partea mea, la ea sunt solutiile. Ea nu are cum sa vanda ap. pentru ca nu are acest drept. Iar mama mea nu va face nicodata act de vanzare-cumparare cu ea.
Nu am de gand sa o pun pe mama in situatia de a se muta din casa prin vanzarea apartamentului, nu cat traieste ea. Dar deocamdata eu imi vreau partea mea de bani, cu iesire din indiviziune (sulta) care rezulta prin certificatul de mostenitor pe care il am de la tatal meu. Mama este in viata si doresc sa ramana asa multi ani de acum incolo. Partea care imi revine de la ea o voi aborda dupa ce ea nu va mai fi. Si "cumnatica mea draga" poate ramane fericita in acel apartament sau poate sa faca ce doreste cu el. Dar dupa ce eu imi primesc drepturile. Stiu mai bine ce spun, nu ma intereseaza ce parere au altii, pentru ca nu este drept ca eu sa locuiesc in chirie si ea sa beneficieze si de la mama mea si de la mama ei. Am fost de bun simt ca nu am bagat un chirias acolo, am acest drept, pe partea mea de propietate de la tata. Si eu doresc sa am ceva de la parintii mei, asa cum si ea are de la mama ei. Eu nu am casa mea, stau in chirie. Dar nu numai pentru asta imi vreau partea....pot face, am resurse, un credit ipotecar sa-mi iau casa. Dar nu este normal ca eu sa fac eforturi si ea sa primeasca totul gratis. Si in alta ordine de idei, ESTE DREPTUL MEU LA MOSTENIREA DE LA PARINTII MEI. Asa cum este dreptul tuturor celor care sunt in situatie. Asa cum si cumnata mea are de la mama ei jum. din apartament, iar fratele ei jumatate. Sunt un om corect si de bun simt, dar nici carpa nimanui nu sunt.
Va doresc la toti Sarbatori Fericite si un Paste Fericit!
Va multumesc pentru informatii. Sper ca o sa fie bine in final.
Sarbatori Fericite si un Paste Fericit!
Tatal natural al copiilor este fratele meu, cel decedat. Asadar, copii nu sunt numai ai cumnatei mele. Asadar, la partea mamei sunt eu si copii fratelui.
Ce inseamna ca pot sa dobandesc doar rezerva succesorala? Si cum as putea ataca vre-un act lasat de mama mea in favoarea cumnatei mele, indiferent sub ce forma ar fi el?
Multumesc de raspuns. Dar eu nu folosesc partea mea dobandita din acel apartament. Nu locuiesc acolo. De partea mea se folosesc toti: cumnata, copii ei (nepotii mei) si mama. Nu intentionez sa locuiesc acolo, doresc doar sa fiu despagubita cu iesire din indiviziune pe cota mea parte.
Mama mea locuieste impreuna cu cumnata mea si cei doi copii ai ei, unul minor si unul major(ai cumnatei), fratele meu fiind decedat. Si tatal meu este decedat. Am facut o succesiune numai pe partea tatalui dupa decesul acestuia si am un certificat de mostenitor. Nu am facut partaj pe cota parte care este trecuta in acel certificat.
1. Doresc sa fiu despagubita pe partea mea de la tata. Ce trebuie sa fac in acest sens si cine trebuie sa ma despagubeasca (cine imi plateste sulta)?
2. Ce pot sa fac daca mama mea, dupa decesul ei, ii lasa partea ei cumnatei mele, tinand cont de faptul ca eu am ramas singura ei mostenitoare, fratele fiind decedat?
Va multumesc.