avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate IuliaParda

Activitate IuliaParda

Răspuns la discuția Act donatie
chiar nu imi raspunde nimeni? nici macar administratorii? sunt dezamagită :(
Discuție Act donatie
Daca parintele a facut donatie un imobil, unuia dintre cei 4 copii ai sai, se poate anula actul de donatie daca nu sunt de acord toti copiii mostenitori? Mentionez ca parintele este inca in viata. Daca unul dintre copii locuieste in acel imobil si a facut investitii acelui imobil are vreun drept la despagubire pentru acele investitii? Daca da, atunci cine il va despagubi? Va multumesc
Chiar nici o alta Institutie nu este abilitata sa inchida functionarea acestui birou in situatia in care se incalca dreptul proprietatii? Ar fi o lupta de Sisif sa filmez cum clientii ei se aseaza pe terasa mea sa o astepte si chiar si schimba scutecele copilului pe masa mea (ei nu au de unde sa stie ca sunt si alti locatari, nu au nici o vina), sa filmez cum de nenumarate ori au dat buzna la mine in casa crezand ca la usa mea e cabinetul, sau suna la interfon sa ma intrebe cand va veni avocata sau sa ma intrebe daca nu pot sa se serveasca de toaleta, sau momentele cand stau cate 5-6 persoane afara si se uita la mine cum imi intind hainele sau vreau sa imi beau si eu linistita cafeaua. Si sa fim seriosi, oare chiar s-ar da o sentinta favorabila? mi-as gasi eu un avocat care sa ma reprezinte si sa lupte cu toata convingerea ca asa este corect? Si va intreb domnule avocat, de ce ar trebui eu sa dovedesc ca imi este incalcata intimitatea? Nu e stupid ? Daca cineva intra pe proprietatea mea si ma tulbura nu este suficient ca a intrat? si aici nu ma refer la ea ca proprietar ci la clientii ei, caci de fapt cu accesul lor nu sunt eu de acord. Daca maine ar intra pe proprietatea dumneavoastra cineva ati chema simplu politia, care ar trebui sa ia masuri, nu v-ati apuca sa dati in judecata acele persoane. Deci, intrebarea mea este ce alta Institutie din aceasta tara ar fi abilitata sa interzica functionarea acestui birou in situatia in care se incalca dreptul la proprietate ?
Sunt proprietara unui imobil situat intr-o curte comuna cu alti 3 proprietari. Accesul la locuinte se realizeaza printr-un gang care este in proprietatea mea, iar ei au drept de servitute peste aceasta parcela. In urma cu 10 ani imobilul nr. 2 s-a vandut si a fost cumparat de o avocata care si-a deschis un cabinet. N-am fost de acord cu circulatia clientilor deoarece ne incomoda intimitatea, si i-am solicitat sa-si deschida intrare la strada pentru acest birou. De ani de zile suportam un dute-vino al clientilor ei. Dintr-o curte linistita s-a transformat intr-un vacarm ce nu-l mai putem suporta. Cheltuiala cu curentul interfonului o suport doar eu (pe motivul ca nu ea si-a dorit instalarea acestui interfon) , contract cu firma de salubrizare il avem doar noi, nu face curatenie, iar zilele trecute si-a trantit pe fatada casei mele firma ei. Este oare posibil sa suport acest abuz fara sa pot face nimic, doar pentru ca este avocat si isi face legea singura? Am citit Legea 230/2007 dar nu cred ca se pune in discutie. Aici nu este vorba de un spatiu proprietate comuna cum e scara unui bloc. Parcela peste care ei trec este proprietatea mea, ei au doar drept de servitute peste ea. Mentionez ca vecinii din spatele curtii de la apart. nr. 4 au facut iesire la strada si au inchiriat acel spatiu, fara sa deranjeze ceilalti locatari. Cui pot sa ma adresez? Varianta de a o da in judecata nu ma incurajeaza defel deoarece sunt convinsa ca va face tot posibilul sa iasa la liman. Dar dreptul meu? Linistea mea? Cine mi-o garanteaza?