avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate florin1108

Activitate florin1108

Buna ziua. In 2008 am infiintat o firma care nu a avut niciun fel de activitate. Din cauza faptului ca nu am depus declaratiile periodice,in 2009 firma a fost declarata inactiva dpdv fiscal iar eu am fost inregistrat cu cazier fiscal,nestiind acest lucru.
In octombrie 2011 am inceput procedurile de suspendare a firmei,plati amenzi,etc. In noiembrie am intentionat sa deschid un PFA iar dosarul mi-a fost respins din cauza cazierului.
Ca atare, am depus o cerere pt reactivarea firmei suspendate insa dupa 30 de zile nu am primit niciun raspuns,motiv pt care am fost la registrul comertului si am radiat-o,crezand ca nu se mai poate rezolva ceva.
In luna ianuarie de-abia au dat curs cererii de reactivare,la doua luni dupa ce firma a fost radiata.

In momentul de fata eu figurez cu cazier fiscal pe persoana fizica si nu stiu exact cat timp voi mai figura cu el,deoarece doresc sa-mi infiintez un SRL si nu pot.

Am gasit un proiect de lege unde se specifica la ultimul alineat ca in cazul decesului sau radierii contribuabilului,cazierul fiscal se sterge,ceea ce in cazul meu nu s-a intamplat si asta dupa ce am depus o cerere scrisa la AFP,primind raspuns negativ din partea lor.

Am deschis actiune in instanta la contencios administrativ in care am cerut stergerea cazierului,insa mi-au dat termen tocmai in octombrie,iar eu trebuie sa fac firma acum.
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac pt a mi se sterge acest cazier,pt ca,nu mi se pare normal ca pt niste declaratii nedepuse la termen sa stau 5 ani cu cazierul acesta.

Va multumesc