avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate wajdi

Activitate wajdi

el doar a intermediat inchirierea;proprietarul a semnat si a fost cu el la finante!!!Si acum eu vreau sa subinchiriez pt ca deja amluat alta casa...si sa platesc eventual ce e de platitla finante;problema e ca daca am nevoie de acordul proprietarului e greu pt ca nu il gasesc
el doar a intermediat inchirierea;proprietarul a semnat si a fost cu el la finante!!!Si acum eu vreau sa subinchiriez pt ca deja amluat alta casa...si sa platesc eventual ce e de platitla finante;problema e ca daca am nevoie de acordul proprietarului e greu pt ca nu il gasesc
dar ca sa ii fac contract la finante celui care va sta cum trebuie sa procedez??oare e mai bine sa merg inainte de subinchiria la finante sa intreb????in contract nu exista nici o clauza care sa interzica subinchirierea,insa nu amnevoie si de acordul proprietarului???daca e inchiriat pentru doua persoane pot numai eu sa subinchiriez si celalalt sa ramana ???
Va rog sa imi dati mai multe detalii despre subinchiriere;Cui trebuie sa ma adresez si cate persoane pot sta?
nu e nici o clauza in contract...cum v-am spus acolo sus asa e contractul#-o
ok
o sa o iau de la inceput,insa eu cred ca nu prea se poate face nimic :( din pacate
contractul e cam asa:
nume proprietar...fiica lui ...si al....nascut la...in...domiciliat in...(aceeasi adresa cu apartam inchiriat)
In caliatate de proprietar al imobilului....adresa unde e apartam inchiriat
nume chiriasi X/Y
domiciliat in TUNISIA in calitate de chirias
S_A INCHEIAT PREZENTULCONTRACT DE INCHIRIERE
Eu(numeproprietar)dau in chirie imobilul mentionat sus domnului X si Y
Eu X si Y iauin chirie imobilulmai sus mentionat pentru locuinta
Termen de inchiriere 12 luni
Incepand cu data de 21.09.06 si pana la data de 20.09.2007
Chiria lunara stabilita e de 250 RON si va fi achitat(spatiu liber)
Prezentulcontract de inchiriere s-a incheiat azi 21.09.06 in trei exemplare
semnatura proprietar chirias
serie sinr CI act identitate




atasat la acest contract este o foaie:
GARANTIA
Subsemnatul (nume proprietar) in calitate de proprietar al imobilului situat in ...adresa am primit suma de 400eur GARANTIE de la X suma care va fi restituita dupa rezilierea,expirarea contractului de inchiriere si predarea imobilului in starea in care a fost primit si achitarea tuturor cheltuielilor aferente a apartamentului respectiv

proprietar semnatura CI CHIRIAS
act de identitate

OK Cam asa arata contractul;acum proprietarul nu e degasit deci totul se intampla cu domnul care a intermediat ilegal inchirierea acestiu apartament!!Intrebarea mea e urmatoarea deja am inchiriat alta casa si vreau sa plec de aici si sa imi recuperez parte din banii care mi se cuvin;daca acest lucru nu e posibil pe cale amiabila pot sa vand ce e prin casa???ca doar nu e trecut nicaieri ca ar fi mobilata si utilata locuinta;;;????
:">in contract e scrisa val chiriei de 250ron si e mentionat doar ca s-a platit in avans pe 4 luni;problema e ca dl care a perceput comision nu are agentie,iar el raspunde de casa;proprietarulnu da niciun semn si nu are alta locuinta decat aceasta...deci nu reusim sa-l gasim!!
:(( vreau sa anulez un contract de inchiriere eu fiind chiriasul si sa imi recuperez avansul de 1100euro;reprezentand plata pe 4luni plus garantie si comision unui domn care pretinde ca e agentie!!!dar nu e!!pe contract chiria e doar 250 RON insa de fapt e 400 eur