avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate georgianne

Activitate georgianne

Buna ziua,
As dori va rog daca ma puteti lamuri, sunt aproape disperata.
Am divortat si am o sentinta de partaj definitiva si irevocabila prin care mi se atribuie apartamentul in natura. Fostul sot locuieste in continuare cu refuzul de a parasi casa iar eu cu fiica mea locuim cu chirie.
Acum cateva luni am contactat un avocat care mi-a spus ca vom face actiune de evacuare. Deoarece sulta intra in prescriptie am mai asteptat doua luni ca sa depasim termenul, l-am instiintat pentru o intelegere amiabila, i-am dat termen ca sa paraseasca apartamentul ,bineinteles nu a reactionat.
Acum cateva zile avocatul meu ma instiinteaza ca nu este posibil sa mai facem o actiune de evacuare, singura modalitate este prin ordonanta presedintiala sau daca vom pierde prin revendicare. ( initial imi spusese ca este o actiune simpla de evacuare )
Situatia mea economica nu imi permite sa merg din proces in proces si in nici un caz nu pot plati taxa de timbru pentru o revendicare, ceea ce mi se pare absurd avand deja o sentinta prin care mi s-a acordat casa.Unde locuiesc proprietarul vrea sa vanda si in cateva luni nu imi mai voi permite sa platesc o chirie in alta parte.
Este adevarat faptul ca nu poate fi evacuat decat prin aceste doua modalitati ?
Imi puteti spune care este dreptul meu pentru a putea intra in posesia casei ?

Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Multumesc.