avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate ccalx

Activitate ccalx

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Dar daca la incetarea contractului sunt in concediu medical care se prelungeste, atunci ce voi face cu certificatul medical? Trebuie sa ma inregistrez la somaj, iar apoi sa depun certificatul la CAS urmand sa primesc de la acestia compensatia pentru medical? Sau in acest caz voi fi somera si nu voi mai avea nevoie de medical?
Buna ziua,

Am cautat pe forum un subiect similar cu al meu, dar nu am gasit si sper ca ma puteti ajuta.

In prezent am un contract de munca pe perioada determinata care expira la 31.05.2012.
De 2 saptamani am aflat ca sunt insarcinata, iar medicul ginecolog din cauza unui risc de fixare a sarcinii mi-a dat concediu medical pana la 30.04.2012.
Pe fondul unei probleme neurologice mai vechi, medicul curant neurolog mi-a recomandat repaus total ca sa pot duce sarcina la termen.

In conditiile de mai sus pot beneficia de concediu de risc maternal?
Cum se acorda acesta?
Ce se va intampla cu contractul de munca daca nu mai pot merge la serviciu?
Se suspenda sau se intrerupe?
Ce se intampla cu stagiul de cotizare pentru CIC in acest caz?
Voi mai putea beneficia de acesta daca CIM sa va incheia de drept si nu voi mai avea stagiu de cotizare?

Sper ca ma puteti ajuta, deoarece nu stiu cum sa abordez aceasta problema, care in momentul de fata mi se pare imposibila. #-o