avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate ionion11

Activitate ionion11

Buna dimineata,
Intr-un final s-a rezolvat cu bine. Am fost la politie unde am lasat cheile si doar au notat datele din buletinul meu, numarul masinii si au spus ca vor trimite un echipaj sa verifice ca masina este acolo cum am spus (si sa lase si ei un numar de telefon).
Oricum, la nici 30 min de cand am plecat de la politie, m-a sunat proprietarul masinii care gasise hartia cu nr meu si (din fericire) inca mai era clar, desi a plouat torential. A avut o urgenta, multe bagaje si era in vizita la o cunostinta, de aceea decat a doua zi la plecare a observat lipsa cheilor.
Am mers amandoi la politie si si-a recuperat cu bine cheile.
Multumesc tuturor celor care au raspuns, se poate inchide acest thread.
O zi buna :)
danacj a scris:

Masina mai este in zona in care ati gasit-o?
Informati Politia , sunati la 112, URGENT!,....poate fi masina furata....


O sa merg acum sa verific si apoi la sectia de politie din apropiere. Masina era incuiata cand am gasit-o.

Edit: M-ati cam speriat cu acest mesaj, ce sa cred, ca cineva a furat-o apoi a abandonat-o in loc public incuiata cu cheile la vedere?? Pai in cazul asta simtul civic ce sa mai zica, "mergi, ia-ti numarul din parbriz, arunca cheile sau lasa-le sub masina"??
Sigur ca am notat numarul de inmatriculare. Doar ca nu vreau sa fiu considerat "rau-intentionat" de politie pt ca nu am anuntat imediat.
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie (relatez pe scurt):
Aseara, 16 apr, a doua zi de Paste, am vazut o masina care avea in yala portbagajului un set de chei (ale masinii, de la casa si altele ce par de la un birou). Masina era incuiata, parcata pe trotuar (nu loc inchiriat), multe blocuri in zona. Multa lume trece prin zona (e un mall vis-a-vis de unde e parcata). Eu le-am luat si am lasat un numar de tel pt contact sub stergatorul parbrizului, gandindu-ma ca se va intoarce in cateva minute/ore si va vedea biletelul.
A trecut deja aproape o zi si se pare ca inca nu a vazut biletelul.

Intrebarea este:
Daca ma duc la politie si declar toate amanuntele situatiei, risc vreo problema sau complicatie pentru ca nu am sunat imediat aseara?

Imi cer scuze daca am postat gresit, dar pun raul inainte.

Multumesc pentru orice raspuns.