avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate dacrys

Activitate dacrys

In data de 30 martie 2012 am fost implicat intr-un accident rutier impreuna cu sotia si cei doi copii minori dupa ce in fata noastra, perpendicular pe sensul nostru de mers, a aparut o alta masina venind din sens opus, al carei sofer a pierdut controlul volanului, a traversat terasamentul sinei de tramvai care separa sensurile de mers, si ne-a taiat calea. Consecintele au fost avarierea frontala, destul de severa, a autoturismului personal Opel Astra, precum si vatamarea corporala usoara a sotiei care se afla pe locul din partea dreapta, fara a fi necesara insa internarea acesteia. Nu am solicitat certificat medico- legal de la INML si nu stiu in ce masura se mai poate face acest lucru acum. La fata locului am chemat politia si ambulanta care i-a deplasat pe sotie si cei doi copii la spital pentru o verificare mai amanuntita. In urma verificarilor cu etilotestul, a rezultat o alcoolemie de 0.26 in aerul expirat pentru soferul care a provocat accidentul, motiv pentru care a fost necesara deplasarea la INML pentru recoltarea probelor de sange. Deocamdata nu stiu rezultatul probelor de sange ale celuilalt conducator. Ce ma doare cel mai mult este faptul ca au trecut aproape 3 saptamani de la producerea accidentului, iar eu nu mi-am reparat inca masina pe asigurarea soferului vinovat, dat fiind faptul ca asiguratorul acestuia a intarziat destul de mult cu evaluarea daunelor. In sfarsit astazi am primit rezultatul evaluarii, anume 4000 lei despagubire, in conditiile in care masina are toata fata distrusa pana la motor, inclusiv lonjeron stanga stramb.Motivul acestei sume fiind anul de fabricatie al masinii, anume 2000, dar si faptul ca nu au sarit airbag-urile(posibil o defectiune a sistemului de siguranta, desi impactul a fost destul de puternic). O evaluare corecta ar fi condus la cel putin dublul sumei oferite de asigurator ([Editat]). Din pacate suntem dependenti de masina locuind in afara Bucurestiului si nu imi permit sa mai pierd inca 3 saptamani cu o noua evaluare, mai ales ca cei doi copii au 3 ani jumatate, iar deplasarea acestora la gradinita ne pune mari probleme, motiv pentru care ma gandesc sa solicit daune morale si materiale conducatorului auto vinovat. Conform procesului verbal incheiat in ziua accidentului, noi avem la dispozitie 60 de zile sa depunem plangere penala impotriva soferului vinovat, insa nu stim care sunt pasii de urmat pentru inaintarea acestei actiuni. Poate nu este tocmai civic ceea ce intentionam sa facem, dar chiar ne-a incurcat destul de tare acest eveniment, mai ales ca nu dispunem de banii necesari reparatiei autovehiculului, nu mai vorbesc de faptul ca siguranta pe care ne-o ofera acesta dupa reparatie este indoielnica.
Va multumesc anticipat. Astept cu interes raspunsurile dvs.