avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate verabobo

Activitate verabobo

Parerea mea e ca nu prea mai este nimic de facut, din pacate...daca primesti amenda, trebuie platita deoarece te vei lovi de ea la un moment dat, normal mi se parea un avertisment, tinand cont ca acestia nu au nici o dovada ca le vinzi ori le-ai cumparat pentru tine ( asa cum este cazul meu), ba mai mult pe site-ul postei romane apare ca acel colet mi-a fost predat, acum numai am nici o sansa sa recuperez banii platiti pentru acestea. Intrebarea mea este, cei ce vand sute de produse contrafacute in targ vitan sau site-ul okazii , ce patesc? Numai de bine
Aveti idee daca renuntam la colet, facem in scris cerere de abandon, scapam de amenda? Multumesc
Cei de la vama sustin ca am cumparat produse contrafacute cu buna stiinta si le-am introdus in tara, nu ii intereseaza ca esti persoana fizica si ca le-ai cumparat pentru tine, nu ca sa le valorifici, este ceva incredibil , verificati va rog Legea344/2005, si dati-ne un sfat ce sa facem, Multumesc frumos
Sal, momentan sunt in asteptare, am primit o hartie de la vama, cat a fost amenda? Bafta
Aceeasi problema !

Buna ziua, as dori unele clarificari din partea dumneavoastra asupra subiectului

In urma cu 1 luna am comandat din China 11 perechi ochelari RAY BAN ( 110$) , in momentul in care coletul a ajuns in tara, la oficiul postal mi-a fost deschis coletul si mi s-a spus de catre vamesa ca bunurile par a fi contrafacute, fiind retinute pentru a se edifica daca sunt sau nu contrafacute. Mi s-a adus la cunostinta faptul ca risc o amenda de 3,000 lei deoarece am introdus produse contrafacute in tara, cu toate ca sunt persoana fizica si le-am luat pentru uz personal.Mi s-a dat o foaie,i-am lasat nr de telefon si a zis ca ma va contacta. Ce credeti ca urmeaza sa se intample? In cazul in care primesc amenda unde o pot contesta? Va multumesc !
Mai mult de atat pe site-ul posta romana cand introduc acel tracking number apare ca acel colet mi-a fost predat, fara a avea posibilitatea de a mai recupera banii !