avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate spavarache

Activitate spavarache

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema: zidul de la casa vecinului desparte casa lui de curtea mea (e zid comun din moment ce e la limita proprietatii). Acum cateva zile a facut o gaura in perete, pe unde a scos un burlan de aproximativ 50 cm in interiorul proprietatii mele, pentru ventilare/evacuare gaze, burlan in pozitie orizontala. Evident ca nu mi-a cerut acordul iar burlanul emite un suierat care e foarte dernajant si evacueaza noxele.

Presupun ca trebuie sa aiba un proiect pentru instalarea centralei, aprobari, etc.? Personal ma indoiesc ca acel proiect ar fi putut sa fie aprobat in conditiile descrise mai sus.
Nu prea as vrea sa-l actionez in instanta, decat ca ultima solutie (stiu despre articolul din codul civil prin care nu are voie sa aiba fereastra sau alta deschidere in acel perete), dar vreau sa stiu din ce pozitie pot sa abordez problema si daca legal mi se poate intampla ceva daca il tai si il astup. Teoretic asta ar trebui sa fac daca as vrea sa-i raspund cu aceeasi moneda, din moment ce el nu s-a deranjat sa-mi ceara acordul cand l-a montat.

Ce pot sa fac legal pentru a remedia situatia si care ar fi pasii de urmat?
Exista vreo norma referitoare la asa ceva, in cazul in care ii va modifica pozitia si-l va scoate prin acoperis, la limita proprietatii, fapt care nu ar diminua mai deloc zgomorul produs, doar ca sa-mi faca in ciuda?


Va multumesc antocipat.