avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate alex_tibi

Activitate alex_tibi

Expertule adaug o chestiune , pe foaia de scoatere de sub urmarire penala , mentiona ca am condus cu o alcoolemie teoretica intre 0,75 si 0,85 si mai mentiona ca este in dubiu si fapta nu este prevazuta de legea panala si ca am regretat fapta.,,, deci cine spunea ca nu tin astia cont de recalculare s-au inselat ,pana si eu, da se tine cont de recalculare , cel putin in cazul meu nu scria cat am avut la propele de sange ,scria cat am avut la recalculare, iar mie nu mi-au dat nici o amenda , nici macar contraventionala, eu banuiesc ca daca depasesti valoarea aia de 0,40 in etilotest putin peste , si se dovedeste ca in sange ai mai putin de 0,80 ,nu se da amenda cred ca se mentioneaza o eroare din partea lor si ca atare nu ati mai da nici o amenda , in cazul in care nu iei administrativa, mie nu mi-au dat pentru ca fapta nu erea de natura penala , Succes tuturor
Succes mult va urez baieti stiu cum este sa treci prin asta eu am scapat pentru ca am avut alcoolemia mica , dar o sa ajut pe toti cu sfaturi , o sa intru regulat pe forum, oricum in paginile anterioare aveti si un id pentru cei care vor sa vormin,, nu ma deranjati puteti da add... Bafta multa tuturor si lasati bautura...LA VOLAN:P:P:P:strambatura:
Aici mi se incheie si mie povestea , cu vesti va pot spune ca am ridicat ieri permisul,prima data am fost la parchet,mi sa dat o copie dupa rezolutia SUP dupa care la politie am ridicat ,,rozaliul,, Mergeti peste ei nu musca, in total 4 luni si o saptamana,Succes tuturor si sa auzim de bine........

SI nu ,, obligatoriu ,, vei fi trimis in judecata , ,,doar sa inceput urmarirea penala,, pe baza probatoriilor din urma se poate obtine scoatere de sub urmarrire penala ,, A inceput sa ma atraga aceste aspecte, pentru ai putea ajuta si pe altii pe viitor si ca o ,, concluzie,, Nu beti la volan nu merita timpul , gandurile , si placerile pe care le puteati sa le aveti in tiata aceasta perioada daca aveti , ,,,sansa,,, sa scapati sau nu,, Sucees tutror..............................
litera b1 art 10 este un caz mai special unde ,,fapta,, nu prezinta grad de pericol social ridicat,, depsre asta erea vorba cand aveai ,,sansa ,, ta la parchet sansa ca nu a fost oferita de catre procuror , dar din actele premergatoare din cate se vede nu exista nici unul de impiedicare a inceperii urmariiri penale adica proba aia de 0,90 e ,,BUNA, pentru ei cam astea sunt raspusurile poti cere cred un calcul retroactiv pe baza declaratiei de consum ,,nu m pot exprima sigur dar cred ca se poate,,
Am uitat sa specific ca sunt si eu intro situatie cel putin asemanatoare..astept scrisoare deci la probele astea daca nu ai cazier ar cam fi ok....MUltumesc
NU nu am cazier sunt cuminte este prima abatere , am mai avut o problema cu alcoolul la volan dar a fost o problema contraventinala atunci l-am luat dupa 30 de zile prin examen am avut 0,12 in etilotest acum vreo 3 4 ani dar nu am cazier , si revin cu informatii ieri am fost la parchet si am inteles ca deabia ieri a primit procurorul dosarul si sa revin peste doua saptamani pentru ca domnul procuror are multe dosare in lucru , este adevarat sa ami dea solutia atat de repede??? Si da este cu propunere legala sub nu se intrunesc elementele unui articol art 10 lit a-e Ar mai dura mult ami poate da solutia pe loc daca ma duc cu avocat ?? Multumesc
Domnule avocat ,,end,, am si eu o intrebare , dupa ce dosarul a ajuns la parchet cu propunerea legala SUP am fost m-am interesat iar acest dosar in cursul zilei de ieri a ajuns la procuror , care este urmatoarea procedura ? se va abroba propunerea organului judiciar sau infirma dupa care v-a merge la semnat la prim procuror, si voi merge cu dovada si rezolutia la politie nu? cam cat ar putea dura pana voi obtine rezolutia as putea ridicao personal de la parchet sau sa astept acasa , m-i sa spus ca sa ma duc peste 2 saptamani ca domnul procuror are multe dosare, as putea ridica teoretic intro luna permisul ? sau ar putea dura mai mult ? Multumesc
Da iulian cum am explicat mai sus ,, nu existanici unul din elementele de impiedicare din articolul 10 litera a-e deci s-a constatt ca fapta exista si asa mai departe urmeaza sa fii citat la proces , ghinion , nu au vrut sa ati dea 18/1 spor la treaba...
S-a inceput urmarirea penala din pacate acum dureaza ca dosarul sa il faca procurorul adica sa faca ,, procedeul de instanta,, dupa care vei prmi termen de prezentare la instanta,Sfat sigur si bun ia-ti avocat ai toate sansele la achitare recoltandu-se o singura proba...