avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate Ambelokipi

Activitate Ambelokipi

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am luat in considerare si utilizarea asigurarii de locuinta care acopera si daunele provocate de inundatie, in schimb acest lucru implica costuri suplimentare si din partea asiguratului la urmatoarea asigurare.
Mai am o intrebare: din punct de vedere legal cel care provoaca daunele poate fi obligat sa repare instalatia sanitara? intreb deoarece prin utilizarea asigurarii putem interveni doar in locuinta proprie, dar vecinul poate provoca in mod constant inundatii fara a vea o metoda de a-l constrange sa repare.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu recomandari pentru modalitatea de a incepe un proces in instanta in cazul avarierii apartamentului prin inundatii repetate de catre vecinul poprietar.
Am incercat sa remediem situatia pe cale amiabila, dar proprietarul nu doreste sa faca nicio lucrare in apartament pentru a remedia avaria la instalatiile sanitare.
Dorim sa deschidem un proces la judecatoria Ilfov pentru a solicita daune si a obliga proprietarul sa-si repare instalatiile.
Va rog raspuns cat mai urgent,
Multumesc anticipat.