avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate dorobel

Activitate dorobel

Am absolvit Facultatea de Transporturi UPB , specializarea Telecomenzi si Electronica in Transporturi in anul 2005. Anul acesta m-am angajat la o companie care respecta cerintele stipulate in aceast Ordin. In urma discutiilor cu secretariatul facultatii am obtinut 2 adeverinte de echivalare (cu stampila facultatii si semnatura Decanului) insa ambele sunt refuzate de colegii de la HR din diverse motive. In prima adeverinta obtinuta sunt stipulate urmatoarele "planul de invatamant de la specializarea telecomenzi si electronica in transporturi este echivalent cu planul de invatamant de la specializarea electronica aplicata din cadrul Facultatii de Electronica si Telecomunicatii din punct de vedere al conformitatii cu specializarile descrise in anexa 2 ..." HR-ul a obiectat ca se echivaleaza planul de invatamant si nu specializarile. In cea de-a 2a adeverinta obtinuta de la secretariat se mentioneaza ca " specializarea ... este echivalenta cu specializarile din cadrul Facultatii de ETTI din Politehnica din punct de vedere al conformitatii cu specializarile descrise in anexa 2 ..." , colegii de la HR (pe buna dreptate cred eu) mi-au spus ca adeverinta este gresita atata timp cat nu se face echivalarea cu o specilizare anume. Mentionez ca in Monitorul Oficial specializarea este incadrata la domeniul de licenta "Inginerie Electronica si Telecomunicatii" . Secretariatul facultatii mi-a confirmat ca a mai eliberat astfel de adeverinte (tip 1) si nimeni nu s-a intors pt modificari ale formei initiale! Momentan sunt in impas deoarece nu sunt 100% sigur care parte are dreptate si as dori cateva pareri avizate! Va multumesc!