avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate xeeo

Activitate xeeo

Buna ziua.

In Martie am semnat un contract de munca cu o firma de Recrutare Internationala care m-a trimis in Berlin sa lucrez. Deoarece trebuie sa fiu 'independent' la firma de recrutare mi-am facut un PFA, cu impozit pe venit , CAEN 6201.
Acuma am mai multe probleme de diferite prioritati.

1. Ce pot sa deduc ca si cheltuiala ? Exista diurna pentru PFA ? Sa explic, exceptand mancarea, mai platesc X euro pe chirie. Contractul este insa pe numele meu si nu pe numele meu + pfa, deoarece a trebuit sa fac contractul de inchiriere inainte de a fi gata PFA-ul. Il pot deduce ? Ca evident, stau in chirie pentru a-mi putea exercita activitatea. Plus, mai sunt nevoit sa merg cu taxi, pot deduce chitantele ?

2. Eu cand am facut PFA-ul a trebuit sa precizez cat estimez sa castig si cat estimez ca am cheltuieli. Si am inteles ca trebuie sa platesc anul acesta impozit pe diferenta estimativa si anul viitor se face regularizare. De la altcineva am inteles ca trebuie sa fac o declaratie (lunara sau anuala, nu stiu) in care sa scriu cat am incasat si cat am cheltuit. Sunt total derutat!? Cum trebuie sa procedez? Care e data la care platesc si unde?!

3. (Cel mai important) Am inteles de la o cunostinta care e avocat ca, in 1 Aprilie s-a schimbat legea privind PFA. Si anume, acuma asigurarea medicala este obligatorie. Prin asta m-am derutat complet. In sensul ca nu stiu cat am de platit. Eu mai sunt angajat la o firma, si acolo mi se plateste asigurarea medicala. Trebuie sa platesc separat si ca PFA?! Adica, daca fac o factura de 1000 euro si am cheltuieli de 100 e. Cat exact/care e formula de plata a taxelor? Pana acuma am inteles ca era 1000 * 6.5% + ((1000-100) * 16%) . Cunostinta mea a spus ca din 1 aprilie nu mai e asa si ca in final trebuie sa platesc aproape 50% cu toate ca sunt angajat in paralel.

Va rog lamuriti-ma.

Multumesc.