avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana2306

Activitate Mariana2306


Mentionez ca impreuna cu mama mea Andreica Edetinem cota indiviza de ½ din imobil obtinuta prin mostenire.. Imobilul avand 100 mp in folosinta iar restul de 198,50 a trecut in proprietatea statului cf Legii 58/1974.
Tatalui meu I s-a retrocedat suprafata de 149.25 mp in 1992 prin proces verbal de punere in posesie.(A decedat in 1996 )
Aceste modificari au aparut in extrasul de cont care mi-a fost eliberat la 15.061995 in care se atesta ca suprafata terenului aflat in proprietatea tatalui meu era de 198.50 mp (149.25 mp conform certificatului susmentionat +50 mp aflati in folosinta).
In luna august 2006 cand am platit impozitul am constatat ca au aparut modificari in rol.
Au fost trecuti in rol ca mostenitori mai multe persoane .
De la Primaria Sectorului 1 am aflat ca acestia nu poseda certificate de punere in posesie sau titlu de proprietate asupra terenului si totusi rolul terenului este modificat aparand suprafata de 298 mp- suprafata care a fost a imobilului inainte de nationalizare.
Mai mult , luna septembrie a fost modificat din nou rolul si a aparut numele unei persoane care a cumparat cotele indivize ale celorlalti – nu a existat nici un cadastru la aceea data si deci nu a existat extrasul de carte funciara
Am depus o cerere nr 346480/11.08.2006 la Directia Impozite si Taxe sector 1 din Calea Grivitei, pentru a obtine un istoric de rol
Pe data de 8.09.2006 la aceiasi Directie am depus o cerere de modificare rol conform Incheierii de Rectificare de Rol Nr 4073/08.09.2006 , cerand ca suprafata pe care a avut-o tatal meu sa apara specificata distinct in rol .
Am cerut ca procesul verbal de punere in posesie sa fie operat in rol si am solicitat un istoric de rol.
Raspunsul a fost ca vor trimite cererea la Directia din Pajura. Dupa o saptamana am descoperit ca cererea mea si copiile care o insoteau n-au ajuns la Directia Impozite si Taxe- Pajura.
Am depus o noua cerere la aceasta Directia din Pajura 389023/14.09.2006; in ziua de 19.10.2006 am cand am cerut informatii mi s-a spus ca nu s-a operat nimic si nici nu se stie nimic despre cerea mea !?!
Stiind ca nu se pot modifica inscrierile in rolul terenului decat cu certificatul de punere in posesie va rog sa verificati daca este respectata legea.
Cum se poate modifica rolul unui imobil cu teren fara proces verbal de punere in posesie si cum se pot vinde cote parti indivize fara extractul de carte funciara, voi incerca sa aflu la toate organele care au drept de control asupra legalitatii actelor
Nu intetiontionez sa neg dreptul de mostenire sau de vanzare al nimanui dar doresc ca legile sa fie respectate si toti sa fim egali in fata lor.
Va rog sa-mi dati un sfat .
Cu multumiri ! I Mariana