avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate ANAMARIA0702

Activitate ANAMARIA0702

Răspuns la discuția Act de proprietate
Nici cu un ordin al prefectului nu se poate face nimic?
Buna ziua!Am o intrebare cu privire la modul cum ar putea mama mea sa obtina un act de proprietate.Situatia sta cam asa:parintii mei au cumparat o casa de la matusa mea in prezenta unor martori dar nu au mai facut atunci nici un act ramanand sa faca ulterior.Acum mama doreste sa construiasca o casa noua pt ca cea cumparata este veche si nu se mai poate locui in ea.Ne-am dus la primarie sa vedem cum putem obtine o autorizatie si le-am explicat situatia si verificand in registre au constatat ca terenul unde se afla casa este liber.Nu figureaza nimeni ca fiind proprietar.Parintii mei platesc impozit de 23 de ani atat pt teren cat si pentru cladire,energia electrica tot pe numele lor este.Matusa mea nu are nici ea acte de proprietate,doar o copie dupa un act de mostenire obtinut de la notar dupa moartea sotului ei.Cum am putea totusi obtine un act de proprietate avand in vedere ca locuim de 23 de ani in acel imobil,am platit impozitele?
Răspuns la discuția La ce notar pot merge?
Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra!
Pot sa fac un contract de vanzare-cumparare la un notar din alt judet dacat cel de domiciliu?Mai exact matusa mea are o casa in Botosani pentru care urmeaza sa ne faca acte.Ea locuieste in Constanta si nu poate veni in Botosani.Pot incheia actele acolo daca merg eu la ea?
Răspuns la discuția Numele dupa divort
Multumesc pentru raspuns!
Va multumesc foarte mult!
Buna ziua!Parintii mei au divortat in 2009 la cererea tatalui meu,mama fiind plecata la munca in strainatate.Tatal meu a cerut atunci ca mama sa revina la numele avut inainte de casatorie.Neaflandu-se in tara nu a primit nici hotararea de divort si nu a stiut ce scrie in ea astfel ca nu a mai putut contesta respectiva hotarare.As vrea sa stiu ce poate face pentru as putea pastra numele din casatorie deoarece lucreaza acolo cu contract de munca din 2007 si i-ar afecta o eventuala schimbare a numelui si atat eu cat si fratii mei dorim ca mama sa poarte acelasi nume ca si noi.Va rog sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmeze.(Mentionez ca tatal meu a decedat in 2010 si mama nu si-a schimbat inca numele be baza hotarari de divort).Va multumesc)
Buna ziua!Am nevoie de un sfat cu privire la mostenirea bunicilor mei.Situatie sta cam asa:Bunicul meu a decedat in urma cu 4 ani dar dupa moartea lui tatal meu si fratii sai(4 la numar) nu au facut actele de succesiune.In 2010 a decedat si tatal meu si in acest an fratii sai au hotarat sa imparta terenurile bunicului.Ei doresc sa faca un act notarial dar eu si fratii mei nu suntem de acord cu modul in care au hotarat ei sa imparta aceste terenuri.Vreau sa stiu daca cota noastra va fi 1/5 din averea bunicului si daca fiecare teren va fi impartit in cote egale(amplasare fiecarui teren difera,unele sunt intr-o zona mai buna).VA MULTUMESC!