avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate Leonusz

Activitate Leonusz

Răspuns la discuția Accident cu un caine
Pe mine intereseaza ca proprietarul cainelui daca merge la politie cu acest caz poate s-a avem noi probleme ulterioare, tinand cont cum s-a produs lovirea cainei?
Acuma trei zile taticu a avut un impact cu caine. Venind de l-a lucra acasa ca lucreaza la santier, virand stanga din curtea casei care construesc dupa cateva metri dintre 2 masini parcate sare in fata lui o caine, el nu a putot evita s-a el ciocneasca franand brusc dar tutisi il loveste pe caine , cainele a fugit asa ca ei nici nu au oprit numai s-a se uite ca nu s-a intamplat nimic l-a masina. A doua zi proprietarul casei care construesc il suna ca vecinu il reclama l-a politie pentru lovirea cainei (nu se stie ca s-a murit cainele sau nu sau ca e accidentat grav). Imi puteti zice in acest caz ce se poate face s-au cei de facut l-a masina noastra s-a indoit putin bara din fata dar nimic important, martori l-a accident e numai colegul care o fost in masina inca

Multumesc mult
Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului
Multumesc mult pentru ajutor, faptul ca nu au fost l-a spital pentru ca nu sa intamplat nimic grav. Faptul este ciudat pentru ca dupa franarea lui este drept nici macar nu a incercat sa ma evite , si dupa urma pe masina mea el deja a fost picat cu motorcileta cand neam ciocnit, faptul ca el nu a putut tine motorul si nu a incercat o manevra de evita coluziunea ci s-a culcat cu motor cu tat pe pamant. Nu a fost nimic grav cateva zgarieturi (doua blugi rupte, duoa manusiri , un pantof si o giaca motorciclist ) astia am plata l-a el in ziua urmatoare cand am mers la asigurare. L-a mecanic cand am fost am auzit cateva poveste depe baiat ca nu asta o fost prima rostogolirea lui cu motorcicleta si ca ii pre mare motor pentru el , si de la toti cei care lam intrebat au zis ca in or ce fel de caz el putea s-a ma ocoleasca daca stia s-a tina pe drum motorul, in final faptul e deja consumat , eu am ramas fara permis, numai acuma e problema cu asigurarea, si pentru asta am vrut s-a va intreb , daca eu refuz s-a platesc pentru el banii pe care cere de l-a asigurator ce mi se poate intampla. Cand a sosit echipajul de politie eu am fost deja l-a locul faptului, baiatul o zis l-a politist ca am plecat ma intrebat si politaiul de ce am plecat eu am zis ce mi s-a intamplat ca nu mam oprit dintro data numai cand am realizat ce am facut, si unde am putut m-am intors la locul accidentului. De spitalizare nu au avut nevoie pentru ca au avut numai ceva zgarieturi la picioare depe care am mers noi si am facut radiografie cu rezultatul ca nu au avut nici fisuri nici picioare rupte.

Multumesc mult pentru ajutor
Răspuns la discuția Fuga de la locul accidentului
Multumesc pentru raspuns, ar mai fii o intrebare, eu pot s-a primesc dosar penal , dupa acest caz ? Totul a fost in regula pana azi , numai din cauza asigurari ma sunat. Declaratiile sunt deja predate la politie. Si daca ma ameninta iarasi fratele sau ca ma reclama l-a politie ca are niste cunostinte in sfera de mai sus? Depinde de cunostintele care le aiba eu pot s-a primesc si inchisoare? Scuzati pentru ca nu le stiu aceste lucruri, dar nam avot pana acuma astfel de probleme.
Buna ziua!!!
Acuma de o saptamana am avut un accident, nu am accordat prioritate la un motorciclist, acceasta fiind incepator s-a speriat in loc s-a ma ocoleze s-a rasturnat si ma atins cu roata din fata spatele masini mele facand numai o urma de guma pe el , eu fiind speriat in loc de a ma opri am fugit , dar cand m-am lamurit ce s-a intamplat mam intors cum am putut , trecand vreo 5 minute. Cum am ajuns inapoi deja ei au sunat l-a politie, am asteptat politia, am spus ce s-a intamplat , miau suspendat permisul, neam inteles ca nu chemam salvarea dar atuncea eu platesc pagubele (hainele de pe ele) si motorcicleta rezolvam cu asigurare, dar acolo o fost fratele s-au care a zis ca daca nu ma tin de cuvant atuncea vine cu cunostintele sale si... ma amenintat. Dar pentru a fii convins de asta am mers s-a facem un film la picioare pe care au picat, nu a fost nici o factura nimica. Am fost l-a politie am declarat ce s-a intamplat, a doua zi am mers la asigurare nea facut poze de pe motocicleta si masina. L-a asigurare au zis ca s-al ducem motocicleta l-a mecanic s-a scrie sus paguba si dupa aceea vin si ei s-al scrie sus si s-a faca iarasi poze. Azi ma sunat baiatul ca mecanicul l-a apreciat cam la 3000 de lei , motorcicleta fiind numai zgariat si cateva accesori rupte depe el , e vorba de un motor din anul 1999, de l-a asigurare au zis c-a prima data trebuie s-al accepte din bucuresti dauna si numai atuncea platesc. Baiatul vrea s-a mearga cu motorcicleta in grecia si ca s-a platesc eu daunele si cand vine bani de la asigurare imi da mie. Sincer nu am bani sa platesc, ce depinde de mine am facut am platit hainele , transportul motociletei tot. Daca refuz s-a platesc ce am de pierdut?

O zii buna in continuare