avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate mafteiionel

Activitate mafteiionel

Răspuns la discuția proces
multumesc mult
o sa revin
Răspuns la discuția proces
Asa este.Am solicitat si eu acest lucru avocatului meu,dar nu vrea.
Avocatul meu a invocat in intampinarea facuta lipsa de calitate procesuala a mea.Nu vrea sa mai aduge si alte acte,cum ar fi si declaratia de mana pe care am autentificat-o apoi prin notariat privind faptul ca in momentul intocmirii procurii am luat suma de 12000 de euro de la mandatarul meu.Mentionez ca in procura nu este specificata suma ci doar faptul ca mi-am incasat suma corespunzatoare vanzarii si ca nu mai am nici o pretentie de la manadatarul meu.De asemenea in procura solicitasem ca acesta sa-mi plateasca impozitele pe teren si n-a facut acest lucru.Impozitele le-am platit mereu eu.
Nu stiu daca as putea anula procurasi daca e bine sa fac acest lucru.De asemenea nu stiu daca as putea definitiva eu antecontractul inchehiat de mandatarul meu X cu persoana Y.
Va multumesc.
Discuție proces
Cazul meu
Am inocmit o procura speciala pentru un teren unei persoane sa zicem X(mandatar) si am prevazut in aceasta procura si dreptul de a incheia antecontracte si drepul opozabi de semnatura..Tot in procura am stipulat faptul ca eu mi-am primit intreg pretul terenului si nu mai am nici o pretentie.Aceasta persoana X a incheiat un antecontract cu o alta persoana Y,cu o valoare de 40.000 euro.
Persoana X a incasat de la Y 26000 euro si nu a dus contractul la capat,termenul de realizare a contractului expirand.Persoana Y m-a dat pe mine in judecata nu pe persoana X care este mandatarul meu.
Persoana Y cere sa i se recunoasca printr-o hotarare judecatoreasca dreptul asupra terenului sau sa i se restituie banii si penalitati.Aceasta persoana Y cere terenul sau banii de la mine,ori eu nu am incheiat cu Y nici un antecontract si nici drept asupra terenului nu mai am pentru ca asa cum am precizat mi-am laut banii de la mandatarul meu X.Dar m-asm trezit dat eu in judecata nu persoana X.Va rog sa-mi raspundeti daca este corect sa platesc eu despagubiri in locul mandatarului meu X care a incheiat antecontractul cu persoana Y.
Persoana Y invoca art 1073,art 1077,art 1295 C. civ.
:sorry: